Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Zakupy online w obcej walucie

Zakupy online z roku na rok stają się coraz popularniejsze, co wynika zarówno z opłacalności, jak i wygody. Nie każdy jednak wie, że Internet pozwala kupować produkty oferowane nie tylko w kraju, ale i te, które są sprzedawane za granicą. Ile można zyskać kupując w zagranicznych sklepach? Jak płacić w obcej walucie bez posiadania konta walutowego? Odpowiadamy.

Koszty zakupów w obcej walucie

Dokonywanie zakupów w obcej walucie to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Jest to możliwe dzięki zakupom online, które pozwalają kupować na całym świecie. Istotne w tym przypadku stają się jednak koszty zakupów w obcej walucie, które z pewnością wpływają na ich ogólną opłacalność. Co należy do nich zaliczyć? Przede wszystkim koszt przewalutowania, czyli prowizję pobieraną przez banki i instytucje finansowe za wymienią złotówek na obcą walutę. Koszt ten jest z reguły określany procentowo, co powoduje, że im droższy zakup, tym więcej należy zapłacić za przewalutowanie danej transakcji. Z drugiej jednak strony instytucje finansowe określają również minimalną kwotę opłaty za przewalutowanie, co pozwala zarabiać im nawet w przypadku zakupów opiewających na niskie kwoty. Drugim istotnym kosztem zakupów w obcej walucie są spready, czyli różnica pomiędzy ceną zakupu waluty, a ceną jej sprzedaży. Z reguły wynoszą kilkanaście groszy, jednak w odniesieniu do kwoty zakupu łączny spread może być naprawdę wysoki.

Ile możemy zyskać kupując na zagranicznych sklepach?

Z czego wynika popularność zakupów online w zagranicznych sklepach? Przede wszystkim z faktu, że pozwalają one uzyskać naprawdę wysokie oszczędności. Wynika to z faktu, że dokładnie te same produkty sprzedawane za granicą mogą być znacznie tańsze niż te, które są oferowane w Polsce. Doskonałym przykładem może być w tym przypadku elektronika, która często jest tańsza nawet o 40-50% od cen tych samych produktów obowiązujących w polskiej dystrybucji. W efekcie nawet po uwzględnieniu kosztów zakupów w obcej walucie, czy wydatków związanych z przesyłką kupionego towaru do Polski zakupy nadal są opłacalne. Z czego wynikają tak duże różnice w cenach produktów? Jednym z najważniejszych powodów jest wyższy poziom konkurencyjności na zagranicznych rynkach.

W tym miejscu należy podkreślić również, że kupując w zagranicznych sklepach można zyskać nie tylko finansowo, ale także kupić produkty, które są w Polsce niedostępne bądź będą wprowadzone do sprzedaży długo po premierze. Przykładem może być wspomniana wcześniej elektronika, która z reguły wcześniej debiutuje za granicą, np. w USA, Wielkiej Brytanii, czy Chinach. W związku z tym chcąc wejść w posiadanie nowego modelu smartfona, czy konsoli można dokonać zakupu w zagranicznym sklepie.

Jak płacić w innej walucie bez konta walutowego?

Płatności za zakupy online w obcej walucie można dokonać na wiele sposobów. Oznacza to, że kupujący nie musi posiadać konta walutowego, co z pewnością wpływa na popularność zakupów w zagranicznych sklepach. Jak zatem płacić w innej walucie bez konta walutowego? Otóż, przelew za zakupy może zostać wykonany również z konta złotówkowego (przelew SEPA lub SWIFT), jednak warto mieć świadomość, że wiąże się to z wysokimi prowizjami. Zdecydowanie taniej będzie więc skorzystać z przelewów zagranicznych oferowanych przez kantory internetowe, co jest dodatkowo wygodne i szybkie. Co więcej, można w ten sposób zaoszczędzić również na wymianie walut, ponieważ kantory online oferują zdecydowanie atrakcyjniejsze kursy niż banki. Podobnie wygląda to w przypadku coraz popularniejszych kart wielowalutowych, które również są wydawane przez kantory internetowe. W tym przypadku wystarczy zasilić swój wirtualny portfel, co pozwala płacić za zakupy w praktycznie każdej walucie obcej.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakupy online w obcej walucie mogą być nie tylko znacznie bardziej opłacalne niż kupowanie w kraju, ale pozwalają również nabyć produkty, które nie są dostępne w polskiej dystrybucji. Zaletą w tym przypadku jest także fakt, że można za nie płacić bez posiadania konta walutowego.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis