Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Flaga Unii Europejskiej

Szczyt UE już 10-11.12.2020

Przywódcy UE spotkają się na szczycie 10-11 grudnia. Głównym tematem jest konflikt Polski i Węgier z Unią Europejską.
Ekonomiści z Rabobanku twierdzą, że ten konflikt zdąży jeszcze urosnąć.

Co na pewno teraz wiemy?

  • Wspólna deklaracja podpisana przez Orbana i Morawieckiego sugeruje, że nie są oni skłonni do znacznych ustępstw.
  • Redystrybucja funduszy unijnych może zostać mocno opóźniona, co byłoby niekorzystne dla żadnego kraju z UE.

Co jest powiedzieli ekonomiści z Rabobanku?

Dostrzegamy ryzyko krótkotrwałego wzrostu kursu EUR/PLN i EUR/HUF w obliczu rosnącej świadomości rynkowej, że rozwiązanie tego sporu może zająć znacznie więcej czasu. Dodatkowo redystrybucja funduszy unijnych może zostać znacznie opóźniona, co byłoby niekorzystne dla aktywów europejskich w krótkim terminie„.

Według doniesień brytyjski premier Boris Johnson jest gotowy do wycofania się w ciągu najbliższych godzin z rozmów w związku z żądaniami ze strony UE. W efekcie notowania funta załamały się.
W związku z tym, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson pojedzie do Brukseli, by spotkać się z przewodniczącą Komisji Europejskiej – Ursulą von der Leyen – chodzi o kwestie rybołówstwa, co do których pozostaje niezgoda.

Wtorkowy poranek przyniósł umiarkowane osłabienie złotego. Kurs euro osiągnął 4,48 zł. Natomiast notowania franka szwajcarskiego osiągnęły najwyższy poziom od trzech tygodni.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-październik 2020 roku wyniósł 6,68 mld zł, co oznacza, że spadł o 49,1 proc. rok do roku – poinformował Narodowy Bank Polski.

O godzinie 12:00 kurs euro (EUR) – 4.4702, kurs dolara (USD) – 3.6905, kurs franka (CHF) – 4.1448, kurs funta (GBP) – 4.9269.

 

nowszy wpis starszy wpis