Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
komentarz walutowy

Dane dla polskiego przemysłu.

W listopadzie PMI dla polskiego przemysłu pozostał bez zmian na poziomie 50,8 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Ekonomiści oczekiwali wyniku na poziomie 50,0 pkt. Jest to zatem rezultat lepszy od większości prognoz.

Listopadowa poprawa koniunktury maskowała drugi z rzędu spadek nowych zamówień. Ilość nowych kontraktów zmniejszyła się w przyspieszonym tempie, co częściowo odzwierciedlało pierwszy od czerwca spadek eksportu. Mimo to osłabienie zapotrzebowania było znacznie mniej odczuwalne niż w czasie wiosennego lockdownu – czytamy w najnowszym raporcie IHS Markit.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych.

Dzisiaj poznamy ważne dane ISM dla przemysłu z USA, głos zabiorą też Powell i Mnuchin, możemy spodziewać się informacji na temat sprawy związanej z wykorzystaniem środków z funduszy FED-u.
Lider Republikanów w Senacie McConnell wyraził chęć wypracowania porozumienia z Demokratami przed końcem roku. Spór rozstrzyga się o kwotę pomocy związanej z pandemią – Republikanie chcą przeznaczyć 500 mld USD, a Demokraci 2,2 bln USD.

Z raportu Markit Economics wynika, że wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech spadły w listopadzie bieżącego roku do poziomu 57,8 z 58,2 raportowanego w październiku. Warto zwrócić uwagę, że mimo spadku, wartość wskaźnika w dalszym ciągu znajduje się jednak powyżej neutralnej bariery 50 punktów.

Lepiej niż oczekiwano wypadł natomiast wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro, który uplasował się w listopadzie bieżącego roku na poziomie 53,8.

O godzinie 13:00 – kurs euro (EUR) – 4,4795, kurs dolara (USD) 3,7422, kurs franka (CHF) 4,1321, kurs funta (GBP) 4,9875.

 

nowszy wpis starszy wpis