Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Oblicz zysk na wymianie walut

Przegląd rynków 16.03.2023. Komentarz walutowy

Przegląd rynków zaczynamy od odczytu inflacji (CPI) w Polsce, która wyniosła w lutym br. 18,4 proc. czyli ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o tę wartość w porównaniu do zeszłego roku (2022) – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Odczyt inflacji z lutego okazuje się najwyższym od 1996 roku. Ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,2% w porównaniu do stycznia. Spekulacje analityków sprawdziły się i w lutym byliśmy świadkami inflacyjnego szczytu, a aktualne prognozy przewidują, że od marca inflacja zacznie systematycznie spadać. Według ekspertów, są duże szanse na to, że prognozy jednocyfrowej wartości inflacji na koniec roku są coraz bardziej realne.

Czy EBC podniesie stopy procentowe?

Już dziś rynki uzyskają informację dotyczące stóp procentowych i inflacji, ponieważ dziś odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo, że EBC zapowiedział podwyżkę o 50 pb. na najbliższym posiedzeniu, informacja ta aktualnie nie wydaje się taka pewna. Według ekspertów wydarzenia na rynkach, które ostatnio miały miejsce mogły zmienić stanowisko banku w tej sprawie. Aktualnie EBC jest na rozdrożu pomiędzy podwyżką stóp, a walką z inflacją.

EURUSD w oczekiwaniu na decyzje EBC

Punktem zwrotnym EURUSD będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Koncepcja złamania linii trendu wzrostowego aktualnie została zostawiona w tyle. Tym samym zwiększyły się szanse na utrzymanie zwyżek, czyli przebicie ostatnich szczytów.

Jakie decyzje odnośnie stóp procentowych podejmie FED?

Informacje o inflacji w USA za luty nie zaskoczyły. Obserwujemy proces dezinflacji, lecz przechodzi on bardzo łagodnie i powoli. Upadek Silicon Valley Bank i Signature Bank, nie zmienił zdania ekspertów o tym, że Rezerwa Federalna będzie utrzymywać działania na rzecz walki z inflacją. W ocenie części ekspertów aktualne dane nie dają podstaw do wstrzymania podwyżek stóp procentowych. Kolejne posiedzenie FED odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Czy BOE wstrzyma się z podwyżką?

Ostatnie dni przyniosły również weryfikację oczekiwań rynków odnośnie decyzji w sprawie stóp procentowych które może podjąć BOE. Prawdopodobieństwo scenariusza, który przewiduje wstrzymanie podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych rośnie. Funt jednak nie reaguje na tę sytuację i wyraźnie odrabia ostatnie spadki.

Średnie kursy NBP na dzień 16.03.2023 o godzinie 8:30 przedstawiają się następująco: kurs euro: (EUR) 4.7009 zł, kurs dolara (USD) 4.4351 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.3523 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.7755 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis