Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Flaga Unii Europejskiej

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Komentarz walutowy.

Na czwartek 9-go września planowane jest Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Będzie do najważniejsze wydarzenie rynku walutowego w tym tygodniu. Choć nie spodziewamy się natychmiastowych zmian w dotychczasowej polityce banku, ekonomiści liczą na gorącą dyskusję w Radzie Prezesów, co może wpłynąć na kurs EUR/USD. Wszyscy zadają sobie pytanie czy EBC zmieni swoją politykę monetarną? Nastroje są jednakże dobre – rynek spodziewa się przyspieszenie normalizacji polityki monetarnej w formie taperingu.

Czym jest tapering?

Definicja taperingu odnosi się do stopniowego ograniczania nadzwyczajnych środków ekspansywnej i nieprzewidywalnej polityki pieniężnej podejmowanej przez banki centralne w obliczu kryzysu z 2008 r. Termin ten pojawił się bardzo niedawno w słowniku finansowym, „Taper” w języku angielskim oznacza zmniejszyć, a użycie tego słowa w finansach jest wierne jego pierwotnemu znaczeniu. Samego słowa tapering  po raz pierwszy użył Ben Bernanke 22 maja 2013 roku. Tego dnia doszło do paniki, która przełożyła się na poważne spadki na giełdach. Niewątpliwie bardzo duży wpływ na ceny miały słowa byłego prezesa Rezerwy Federalnej.

W prawdzie podejście pierwotnie pojawia się w treningu sportowym. Tapering odnosi się do zmniejszenia objętości treningu. W świecie biegaczy celem taperingu jest zmniejszenie obciążenia treningowego, aby dotrzeć do zawodów w optymalnych warunkach dla naszego ciała. W myśl zasady „niech nasze mięśnie będą przygotowane, ale wypoczęte. Podobne zasady i idea ma się w odniesieniu do ekonomii, gdzie tapering polega na stopniowym ograniczaniu bodźców monetarnych tak, aby rynek adaptował się bez nagłych zmian, które sprawiają, że gubi się i panuje chaos podejmowanych decyzji i działań rynkowych. Zatem w skrócie tapering polega na ograniczeniu nadzwyczajnych środków podjętych w Stanach Zjednoczonych przeciwko kryzysowi. Na przykład stopniowe ograniczanie zakupów obligacji przez FED (skup 85 000 mln dolarów miesięcznie – słynne luzowanie ilościowe). Ten zakup obligacji był również środkiem stosowanym od początku kryzysu w 2008 r. w innych bankach centralnych, takich jak Europejski Bank Centralny, Bank Japonii czy Bank Anglii. Biorąc pod uwagę ogromną skalę bodźca finansowego, proces redukcji jest bardzo ważny. Jeśli banki centralne zastosują agresywne i ekspansywne bodźce, muszą później odpowiednio działać. Oznacza to stopniowe wycofywanie się, aby uniknąć drastycznego w skutkach efektu odbicia.

Tapering nie jest procesem krótkim, lecz rozłożonym w czasie. Środki polityki pieniężnej są stopniowo wycofywane, ponieważ główne dane dotyczące gospodarki wskazują na poprawę (wzrost PKB, zahamowanie inflacji około 2%, spadek bezrobocia – bezrobocie). Należy to robić powoli, aby uniknąć poważnych zakłóceń na rynkach.

Wracając do jutrzejszego posiedzenia EBC spekulacje co do wprowadzenia taperingu poświadczają ostatnie wzrosty rentowności europejskich obligacji skarbowych – rentowności obligacji 10-letnich w głównych krajach strefy euro osiągnęły najwyższy poziom od połowy lipca, a sytuacja w strefie euro pozostaje nadal korzystna dla większości inwestorów.

Koniec wzrostu euro

Kurs euro wzrósł między 20 sierpnia br. a 3 września br. o niemal 2,5 centa. Wspólna waluta umocniła się względem dolara amerykańskiego o ponad 2 proc. Mimo tej zwyżki, od trzech dni ponownie obserwujemy osłabienie euro. Ekonomiści uważają, że w obliczu zbliżającej się decyzji monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i pandemii, która osłabia perspektywę jastrzębiej zmiany, waluta dalej może tracić na sile. Ekonomiści zwracają uwagę, że wzrosty euro się skończyły

Średnie kursy NBP na dzień 09.09.2021 o godzinie 10:00 przedstawiają się następująco: kurs EUR (euro) – 4.5308 PLN, kurs USD (dolar) – 3,8328 PLN, kurs GBP (funt brytyjski) – 5.2832 PLN, kurs CHF (frank szwajcarski) – 4.1660 PLN.

Piszemy o rynku finansowym. Komentarz walutowy co tydzień w Amronet.pl.

_________________________________________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis