Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
mapa europy

Ciekawe miejsca w Europie.

Gdy patrzy się na mapę świata, to Europa jest maleńka. Afryka, Azja, Ameryki… to dopiero coś. Europa jest mała, jednak wyjątkowo piękna. Potrafi być orientalna, kolorowa, zaskoczyć przepychem lub prostą, zapierającą dech w piersiach klasyką. Widokami górskimi, dzikimi, ale i nadmorskimi, cudnymi, sielskimi peryferiami i nowoczesnymi miastami. Pewien podróżnik powiedział kiedyś, że żałuje, że eksplorowania świata nie zaczął od Europy, bo to ona najszybciej się zmienia. Gdy dodamy do tego fakt, że niemal cała, dostępna jest dla większości podróżnych i nie stwarza dużych zagrożeń, to dostaniemy kierunek idealny.

Europa zarówno na wakacje, jak i na szybki weekendowy wypad.

Andaluzja.

Zacznijmy od morza i klimatów śródziemnomorskich, wszak to coś, co wielu osobą (choć nie wszystkim) odpowiada najbardziej. Andaluzja to region położony w południowej części półwyspu Iberyjskiego, w Hiszpanii. Ta część kraju jest bardzo orientalna, pełna pięknych widoków, cudownych plaż, pysznej kuchni i ciekawych zabytków. Stolicą regionu jest Sewilla, ale często kojarzymy go też z Malagą, Grenadą czy Kordobą. No i oczywiście Gibraltarem. Piękne plaże, szczególnie te, położone w regionie Costa del Sol (między Gibraltarem a Malagą) będą świetne dla miłośników opalania, ale i morskich sportów. Dla tych, którzy preferują górskie wędrówki mamy góry Sierra Morena. Ci, którzy uwielbiają poznawanie kraju przez kuchnię, odnajdą się w położonych dalej od plaży restauracjach — im dalej od morza, tym mniej turystycznie i ciekawiej. Smakować andaluzyjskie potrawy można przy dźwiękach flamenco. Dla tych, którzy preferują historię i architekturę mamy andaluzyjskie miasta, takie, w których uliczkach można poczuć się jak na planie “Gry o tron”, pełne zabytków związanych z bogatą historią regionu, islamskich i chrześcijańskich.

Rzymskie wakacje

Nie tylko morzem i piaskiem człowiek żyje. Niektórzy wolą zwiedzać. Przenieśmy się więc lekko na północ, ale nie za bardzo, tak by było jeszcze ciepło. W Europie znajdziemy setki pięknych miast pełnych zabytków, często malowniczo położonych. Paryż, Praga, Budapeszt, Ryga, Londyn, Kraków — można tak długo. Ale jeśli wakacje… to rzymskie. Wszak Rzym to Włochy, a Włochy, wiadomo… fantastyczna kuchnia, którą kocha niemalże każdy, śródziemnomorski klimat, wino, no i te zabytki. Jedyne w swoim rodzaju, sięgające czasów najdawniejszych, świeckie i chrześcijańskie — co kto lubi — piękne pałace, potężne bazyliki, wykopaliska i  Koloseum. W Rzymie nie trzeba wchodzić do wnętrz budynków (choć bywają ciekawe), ponieważ miasto jest jednym wielkim, żywym muzeum na świeżym powietrzu. W jego wąskich, klimatycznych uliczkach odnajdziecie zaś wiele świetnych restauracji i kawiarni, w których spróbujecie najlepszej pizzy i lodów. Co więcej, Rzym to też świetny punkt wypadowy do Toskanii, Umbrii, Abruzji czy Kampanii. Dotrzemy stąd też szybko do Wenecji, Werony czy Neapolu.

Islandia – królestwo krajobrazu

To kierunek dla łowców krajobrazów. I przygód. Zdecydowanie chłodniejszy od poprzedników (chyba że zanurzymy się w gorących źródłach, wtedy jest ciepło). Atrakcji na wyspie jest sporo, od wodospadów przez gejzery i gorące źródła, jeziora lodowcowe, szlaki trekkingowe, unikatową przyrodę (np. krowy islandzkie) po wyspiarską architekturę z domami pokrytymi trawą na czele. Klimat jak z Hobbita, czy też innej fantastyki. Dodatkową atrakcją Islandii są tak zwane Białe Noce występujące od połowy maja do końca lipca. Jasno jest wtedy przez 24 godziny. To coś dla tych, którzy szukają niesamowitych wrażeń i doznań. Cała Islandia jest dla tych, którzy szukają wrażeń i doznań. I ukojenia w surowym, ale pięknym krajobrazie.

Podróż idealna — co zabrać?

Jak widać, Europa jest kierunkiem różnorodnym. Można wybrać się tu na plażowanie, górski trekking, na uprawianie aktywnych sportów, czy też zwiedzanie miast. Może być gorąco, może być też bardzo zimno. Bywa deszczowo, mgliście, wietrznie, śnieżnie. Lista rzeczy, które powinno się ze sobą zabrać, będzie różnić się w zależności od kierunku i pory roku. Zawsze jednak trzeba ze sobą mieć:

  • dokumenty — dowód osobisty lub paszport, paszport szczepień lub negatywny wynik testu (rodzaj zależy od kierunku),
  • polisę ubezpieczeniową i kartę EKUZ,
  • gotówkę i kartę płatniczą,
  • telefon i akcesoria (ładowarka, power bank),
  • apteczkę (z lekami, z których regularnie korzystasz, czymś przeciwbólowym, maścią antybakteryjną, elektrolitami) ,
  • kosmetyczkę (z niezbędnymi kosmetykami i kremem z filtrem),
  • ubrania dobrane odpowiednio do pogody, zawierające takie elementy jak kapelusz, strój kąpielowy lub ciepłą kurtkę i czapkę),
  • akcesoria takie jak bidon na wodę, nerka na drobiazgi, okulary przeciwsłoneczne.

Potrzebnych w podróży rzeczy mogłoby być o wiele więcej. Wszystko zależy od osoby podróżującej. Od tego czy woli minimalizm, czy może lepiej się czuje ze świadomością bycia przygotowanym na każdą ewentualność. Jedno jest pewne. Na terenie Europy, w większości miejsc, wszystkie potrzebne rzeczy można kupić. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie płaci się w euro.

Kantor Amronet.pl idealny na podróż.

Aby uniknąć podwójnych przewalutowań, czy też bardzo niekorzystnych kursów waluty na miejscu, potrzebą walutę można wymienić już w Polsce, korzystając z internetowego kantoru Amronet.pl. To bezpieczna wymiana i korzystne kursy, które możesz kupić w każdej chwili, jeśli tylko masz dostęp do internetu.

nowszy wpis starszy wpis