Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Blog Amronet.pl

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. Komentarz walutowy.

Inflacja w Polsce w sierpniu 2021 najwyższa od 20 lat

Po raz pierwszy od ponad 20 lat inflacja konsumencka w Polsce przekroczyła 5% – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Bardzo szybki wzrost cen powoli zdaje się zjawiskiem trwałym. W dbałości o stabilność gospodarki mówi się, że to właśnie bank centralny ma za zadanie dbać o poziom cen w gospodarce utrzymując inflację w przedziale od 1,5% do 3,5%, niestety pozostaje tutaj bez odpowiedzi. Wyższe wskaźniki inflacji stają się niebezpieczne dla pozycji polskiej złotówki i gospodarki.

Ceny w sierpniu były średnio o 5,4% wyższe niż jeszcze rok wcześniej – ogłosił wczoraj GUS. Najnowsze dane opublikowane przez US są lekkim zaskoczeniem i raczej nikt nie spodziewał się, że spełnią się czarne scenariusze głoszone przez ekonomicznych pesymistów. Trzeba zaznaczyć, że wynik 5,4% jest średnią wzrostu cen, który dla poszczególnych kategorii towarów i usług mógł być znacznie większy lub mniejszy. Wstępnie szacuje się, że żywność drożała w sierpniu średnio o 3,9% w skali roku, energia o 6,1%, a paliwa o 28%.

Trzeba zaznaczyć, że od maja 2020 roku stopa referencyjna NBP utrzymywana jest na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., a prezes Glapiński uważa, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków. W lipcu Rada Polityki Pieniężnej drugi raz z rzędu odrzuciła wniosek o podwyżkę stopy referencyjnej o 15 pb. Choć ekonomiści są zgodni co do tego, że wysoka inflacja utrzyma się w Polsce przynajmniej przez następny rok, to równocześnie mało kto liczy na to, że RPP podniesie stopy wcześniej niż w I kwartale 2022 roku.

Co na to inwestorzy?

Wysokość stóp procentowych wpływa też na kurs złotego. Na dziś złoty jest słabszy w relacji do innych walut krajów regionu (Czechy czy Węgry), których banki centralne już zdecydowały się na podwyżki stóp procentowych. „NBP cały czas uważa jednak inflację za przejściowe zjawisko. Wśród zasiadających w RPP wciąż mamy przewagę osób opowiadających się za brakiem jakichkolwiek działań normalizujących politykę. To szkodzi wycenie złotego” – dodaje i stanowi niemałe zagrożenie wszelkiej inwestorskiej aktywności.

Średnie kursy NBP na dzień 01.09.2021 o godzinie 13:20 przedstawiają się następująco: EUR  4,5146 zł, USD  3,8355 zł, GBP  5,2539 zł, CHF  4,1674 zł

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis