Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Kiedy i gdzie najlepiej wymieniać walutę, żeby na tym nie stracić?

Wymiana walut to transakcja, która może być koniecznością (np. przy wyjeździe za granicę) lub sposobem na oszczędzanie, czy ochronę kapitału. Kiedy wymieniać walutę, żeby nie stracić? Dlaczego warto to robić w kantorze internetowym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kiedy występuje najlepszy moment na wymianę waluty?

Wymiana jednej waluty na drugą to transakcja, która odbywa się po określonym kursie. Kiedy zatem najlepiej wymieniać pieniądze na inną walutę? Wtedy, kiedy jej kurs względem posiadanej przez nas waluty będzie najniższy. Oczywiście trudno przewidzieć kiedy to nastąpi, ponieważ kursy walut uzależnione są od wielu czynników, na które nie mamy żadnego wpływu. Warto jednak mieć świadomość, że statystyki kursów walut pokazują iż są lepsze i gorsze dni tygodnia na ich wymianę. Przykładem może być dolar amerykański, który w ujęciu tygodniowym zazwyczaj najtańszy jest we wtorki, a najdroższy w piątki. Euro z kolei przez dość długi czas najtańsze było w piątki, czyli właśnie tego dnia wymiana była najkorzystniejsza. 

Co wpływa na wysokość kursu walut?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie na kształtowanie się kursów walut wpływa wiele kwestii, w związku z czym nawet doświadczeni eksperci nie zawsze są w stanie prawidłowo określić, czy dana waluta będzie się osłabiała, czy umacniała. Jest to bowiem uzależnione zarówno od czynników makroekonomicznych, politycznych, jak i niespodziewanych wydarzeń, które nastąpiły danego dnia. Wśród czynników makroekonomicznych należy wyróżnić przede wszystkim wysokość stóp procentowych, czy poziom inflacji. Kwestie polityczne to np. wybory w danym kraju, czy głosowanie nad budżetem na przyszły rok. W wielu przypadkach pojawiają się również niespodziewane czynniki zewnętrzne, czego przykładem może być wybuch konfliktu w danym regionie. Co jeszcze wpływa na wysokość kursu walut? Istotny wpływ ma także wysokość spreadu pobieranego przez kantor lub bank, ponieważ czym będzie on wyższy, tym więcej będzie należało zapłacić za daną walutę.

Dlaczego warto wymieniać waluty w kantorze internetowym?

Gdzie wymieniać walutę, żeby na tym nie stracić? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kantorów internetowych, co jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne i opłacalne finansowo. Przykładem może być Amronet, który w odróżnieniu od stacjonarnych kantorów, czy banków nie stosuje spreadów. Jest to możliwe, ponieważ serwis łączy w sobie cechy kantoru oraz platformy społecznościowej wymiany walut. W efekcie można wymieniać waluty nie tylko po kursie platformy, ale również bezpośrednio z innymi użytkownikami. Wspomniany brak spreadów sprawia, że jednym kosztem jest niska prowizja, która mieści się w granicach od 0,02 do 0,22%. Warto również podkreślić, że Amronet jest jedynym kantorem internetowym, który oferuje bezpłatne przelewy zarówno krajowe, jak i zagraniczne.

Podsumowując należy stwierdzić, że wymiana walut jest opłacalna wtedy, gdy przeprowadzamy ją po najkorzystniejszym kursie.

nowszy wpis starszy wpis