Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Rekordowy kurs dolara. Komentarz walutowy

Kurs dolara bije historyczne rekordy. Amerykańska waluta po raz pierwszy została wyceniona na ponad 5 zł.  W poprzednim tygodniu informowaliśmy o kursie franka, który przebił barierę 5 zł. Dolar jest kolejną walutą, za którą trzeba tyle płacić.

We wtorek 27 września koło godziny 19:00 za dolara amerykańskiego trzeba było płacić na rynku międzynarodowym już 5,005 zł. Od początku tego roku kurs USD/PLN podskoczył aż o 24 proc. Dolar wobec euro jest najmocniejszy od 20 lat. Kurs EUR/USD wyraźnie spadł poniżej parytetu. We wtorek wieczorek za jedno euro trzeba było zapłacić już tylko 0,958 dolara.

Dolar zyskuje na fali komunikatów Rezerwy Federalnej oraz ich relatywnie restrykcyjnej polityki. Wpływ na jego cenę ma także obawa o kondycję światowej gospodarki, w tym wpływ kryzysu energetycznego na koniunkturę w Europie. Co więcej, atak Rosji na Ukrainę sprawia, że rośnie awersja inwestorów do ryzyka i kapitał z ryzykownych rynków płynie do bezpiecznych przystani, tj. dolar czy frank szwajcarski.

Złoty natomiast bije rekordy słabości. Dzisiaj koło godziny 8:00 kurs franka wynosił 5,04 zł, czyli blisko historycznego poziomu. Euro na rynku forex kosztuje już blisko 4,79 zł. Za funta trzeba zapłacić blisko 5,34 zł.

Problemy złotego wynikają z omówionych wcześniej czynników globalnych oraz krajowych. Ostatnie doniesienia o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych, a także brak porozumienia z Brukselą ws. KPO na pewno nie sprzyjają tej sytuacji.

Średnie kursy NBP na dzień 28.09.2022 o godzinie 07:05 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4,8021 zł, kurs dolara (USD) 5,0256 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5,3616 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 5,0555 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis