Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Jak nie dać oszukać się w internecie?

Oszustwa w Internecie to ryzyko, na które narażone są wszystkie osoby korzystające z sieci. Jakie typy oszustw internetowych są obecnie najpopularniejsze? Jak się przed nimi uchronić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jakie typy oszustw internetowych możemy zaobserwować?

Powszechnie wiadomo, że istnieje wiele różnych typów oszustw internetowych, a stosujący je przestępcy cały czas doskonalą swoje metody lub opracowują nowe. W związku z tym wśród najpopularniejszych obecnie oszustw internetowych należy wymienić:

  • phishing, czyli podszywanie się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia danych bądź skłonienia do wykonania konkretnych czynności;
  • fałszywe sklepy internetowe, które oferują atrakcyjny towar w niskiej cenie. Kupujący nigdy go jednak nie otrzymuje;
  • uwodzenie na portalach randkowych, co ma na celu zdobycie zaufania i wyłudzenie pieniędzy;
  • wymuszanie okupu, co polega na groźbie zablokowania dostępu do komputera bądź ujawnieniu kompromitujących informacji.

Na jakie sytuacje powinniśmy zwrócić uwagę aby nie zostać oszukanym?

Wymienione w poprzednim akapicie przykłady oszustw internetowych występują najczęściej, jednak warto mieć świadomość, że każdego dnia oszuści opracowują nowe metody swoich działań. Na co warto zatem zwrócić uwagę aby nie zostać oszukanym w sieci? Podejrzanych kwestii jest naprawdę wiele, a przykładem może być pojawienie się okazji zakupu konkretnego towaru w naprawdę w dużo niższej cenie niż u konkurencji. W takiej sytuacji warto zawsze zweryfikować istnienie danego sklepu oraz sprawdzić, czy strona, na której oferowany jest towar należy właśnie do niego. By nie zostać oszukanym warto również zwracać uwagę na różnego rodzaju szczegóły. Oszuści podszywający się pod witryny istniejących instytucji bardzo często bowiem tworzą strony, które je przypominają, jednak nie są wierną kopią. W związku z tym zwracając uwagę na dokładną nazwę, adres siedziby, czy logo firmy można stwierdzić to, czy strona jest autentyczna. Logując się do bankowości internetowej, czy różnego rodzaju portali warto sprawdzić natomiast czy strona jest bezpieczna, czyli posiada odpowiedni certyfikat. Potwierdza go zamknięta kłódka znajdująca się przed adresem witryny.

Jak uchronić się od oszustwa internetowego?

Chcąc uchronić się od oszustwa internetowego należy przede wszystkim zachować ostrożność przy korzystaniu z zasobów sieci. Oznacza to między innymi to, by nie klikać w podejrzane linki wysyłane poprzez pocztę internetową, czy różnego rodzaju komunikatory. Bardzo ważną kwestią jest także ochrona danych w sieci, w związku z czym należy uważać na to, by przez przypadek ich nie udostępnić bądź ułatwić wyłudzenie oszustowi. Istotna jest zatem świadomość występujących zagrożeń oraz ostrożność pozwalająca ich uniknąć.

Podsumowując należy stwierdzić, że skuteczność oszustw internetowych wynika przede wszystkim z niewiedzy oraz nieuwagi użytkowników Internetu. Aby nie dać się oszukać należy zatem korzystać z niego ostrożnie i odpowiedzialnie.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis