Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Komentarz walutowy 8.11.2023

Rynek walut oczekuje w dniu dzisiejszym na decyzję RPP polityki pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a atmosferę dodatkowo podgrzewa fakt, że jest to jej pierwsze posiedzenie po wyborach. Jak decyzja może wpłynąć na notowania złotego?

W oczekiwaniu na decyzję RPP

Jak już wspomniano w dniu dzisiejszym ogłoszona zostanie decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca wysokości stóp procentowych w Polsce. Istotne w tym przypadku jest to, że rynek wydaje się być przygotowany na kolejną obniżkę w wysokości 25 pb. Za jej dokonaniem przemawia spadająca inflacja, jednak zdecydowanie ważniejsza może być w tym przypadku chęć potwierdzenia przez NBP kierunku prowadzonej polityki pieniężnej mimo nadchodzącej zmiany władzy. Rada może w ten sposób chcieć udowodnić, że wcześniejsze działania nie były spowodowane polityką, a prowadzone od września obniżki to efekt strategii wytyczonej na podstawie analizy danych gospodarczych. Eksperci przewidują jednak, że ewentualna listopadowa obniżka stóp procentowych będzie ostatnią w tym roku, a jej ogłoszenie nie wpłynie negatywnie na wartość złotego. Polska waluta jest bowiem obecnie jedną z najmocniej zyskujących na świecie, co jest efektem powyborczego skoku. W efekcie euro notowane jest w dniu dzisiejszym na poziomie 4,46 złotego, a za dolara należy zapłacić 4,18 zł.

Słabe dane z Niemiec

Umacnianie się złotego wobec euro jest również efektem słabych danych płynących z niemieckiej gospodarki, ponieważ osłabiają one europejską walutę. Chodzi przede wszystkim o spadek produkcji przemysłowej, który wyniósł aż 3,7%. Oczekiwano spadku na poziomie 2,7%, co pokazuje tylko, że sytuacja, która panuje obecnie w głównej gospodarce Unii Europejskiej naprawdę nie jest dobra. W efekcie zyskuje również dolar, a notowania pary EUR/USD doszły do poziomu 1,075 $, z którym mierzyły się od połowy września. Dolar zyskuje również na narracji członków FED, którzy przekonują, że kolejna podwyżka stóp procentowych nie jest jeszcze pewna. Rynek jest jednak na nią przygotowany, a prawdopodobieństwo wynosi około 95%.

Stabilna sytuacja funta brytyjskiego, drożejący frank

O ile złoty w ostatnim czasie umocnił się wobec euro i dolara to cały czas stabilne są notowania funta brytyjskiego. W dniu dzisiejszym wyceniany jest on na poziomie 5,13 złotego, co tylko potwierdza utrzymanie obecnego trendu. Od blisko miesiąca funt brytyjski kosztuje bowiem w granicach 5,11 – 5,14 złotego. Wobec złotówki umacnia się natomiast frank szwajcarski, którego notowania odbiły po ostatnich spadkach i wynoszą obecnie 4,64 złotego. Z pewnością nie jest to dobra informacja dla osób posiadających kredyt we frankach, które mogły po cichu liczyć na to, że szwajcarska waluta wyraźnie się osłabi, a co za tym idzie zmniejszą się ich raty.

Podsumowując należy stwierdzić, że środa na rynku walut to czas oczekiwania na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Rynek wydaje się być jednak przygotowany na ewentualną obniżkę o 25 pb, a eksperci nie przewidują gwałtowniejszych ruchów, co miało miejsce we wrześniu.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis