Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Płatność przez internet

Jak bezpiecznie kupować przez internet?

Coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze niż korzystanie ze sklepów stacjonarnych. Klient ma dostęp do szerokiej oferty towarów bez wychodzenia z domu. Dodatkowo możliwe są szybkie płatności oraz wygodna dostawa zamówienia prosto pod drzwi mieszkania czy do Paczkomatu. Warto jednak uważać i dbać o swoją prywatność, aby mieć pewność, że zakupy internetowe będą bezpieczne.

O czym pamiętać robiąc zakupy w sieci?

Zamawiaj tylko w zaufanych sklepach

Warto dokładnie sprawdzić każdego sprzedawcę, a także poszukać w internecie opinii na jego temat. Sklep powinien również zamieścić na swojej stronie dane kontaktowe dla klientów. Należy też zwrócić uwagę na nazwę strony internetowej sklepu, musi ona posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Na początku adresu internetowego powinno wyświetlać się https, a nie http. Przed zakupami w internecie warto też dokładnie przeczytać regulamin sklepu.

Nie ujawniaj swoich danych

Najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na zachowanie bezpieczeństwa w sieci to nieujawnianie swoich danych osobowych. Należy podawać tylko te dane, które są niezbędne dla danej transakcji, jak np. adres dostawy zamówienia. Sklep internetowy nigdy nie powinien prosić o takie dane, jak data urodzenia czy numer pesel, takich danych nie należy więc nigdzie podawać.

Zadbaj o bezpieczną płatność

Przy płaceniu za zamówienie warto korzystać z takich serwisów jak PayPal, PayU czy Przelewy24, dzięki temu płatność będzie dodatkowo zabezpieczona. Im więcej dostępnych metod płatności, tym sklep wzbudza większe zaufanie. Dokonując w internecie płatności kartą, nie należy zapisywać danych karty w systemie. Warto też ustawić w swoim banku potwierdzenie każdej transakcji np. poprzez wpisanie kodu z sms czy autoryzację w aplikacji mobilnej. Warto też zachować maile od sklepu internetowego, potwierdzające złożenie zamówienia oraz dokonanie płatności.

Uważaj na zagraniczne sklepy

Sprzedawcy internetowi niestety nie zawsze są uczciwi. Jeśli cena za dany produkt jest zbyt niska, to można spodziewać się produktu kiepskiej jakości, albo w ogóle niezgodnego z opisem. Nie warto kupować za granicą wartościowych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu podczas transportu. Dodatkowo w przypadku nieuczciwego sklepu internetowego za granicą, zwłaszcza poza terenem Unii Europejskiej, odzyskanie wpłaconych pieniędzy może być niemożliwe.

Otwieraj tylko bezpieczne maile

Przestępcy internetowi często wykorzystują np. sklepy internetowe, w których dany użytkownik robi zakupy, do tego, aby wysyłać niebezpieczne maile, które na pozór będą wyglądały jak mail ze sklepu. Aby tego uniknąć, nie należy klikać na niepewne załączniki czy nieznane linki.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis