Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
euro - historia waluty

Euro jako waluta europejska

Waluta euro, mimo iż funkcjonuje stosunkowo krótko, jest obecnie jedną z najważniejszych i najpopularniejszych walut na świecie.
Kiedy i jak powstało? Gdzie obowiązuje? Dlaczego tak wiele znaczy w świecie gospodarczym?

Jak powstała waluta euro?

Za ojca idei powstania waluty euro uznawany jest Pierre Werner, czyli premier Luksemburga, który już w 1970 roku przedstawił swój pomysł na wspólną walutę obowiązującą w EWG (poprzedniku Unii Europejskiej).

Ze względu na sytuację gospodarczą na świecie pomysł został zrealizowany dopiero 30 lat później, bo w 1999 roku. Wcześniej, w 1992 roku, w ramach Traktatu z Maastricht zawarto informacje o chęci wprowadzenia wspólnej waluty w UE, jednak wtedy nie określono jej nazwy. Ta powstała dopiero w 1995 roku podczas szczytu wspólnoty w Madrycie i od tego momentu pomysł funkcjonował już jako euro, które oficjalnie obowiązywało od 1 stycznia 1999.

Przez pierwsze 3 lata waluta euro używana była w formie bezgotówkowej do rozliczania transakcji. W poszczególnych państwach oficjalnym środkiem płatniczym były dotychczasowe waluty. Zostały one wycofane na początku 2002 roku i zastąpione euro. Wtedy też miała miejsce największa w historii wymiana walut, ponieważ objęła jednocześnie 12 państw.

Gdzie obecnie obowiązuje euro?

Aktualnie euro stanowi oficjalny środek płatniczy w większości państw Unii Europejskiej. Mianowicie: Austrii, Belgii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Malcie, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Włoszech.

W ramach umowy z Unią Europejską euro obowiązuje także w Andorze, Monako, San Marino oraz Watykanie. Co ciekawe, dwa kolejne państwa – Czarnogóra i Kosowo, postanowiły przyjąć euro jako swoją walutę bez podpisania umowy z UE.

Euro obowiązuje także na terytoriach zależnych Francji, do których należy: Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Majotta, Reunion, Saint-Barthélemy, Saint-Martin oraz Saint-Pierre i Miquelon.

Znaczenie euro w świecie gospodarczym

Wprowadzenie jednolitej waluty w Unii Europejskiej stanowiło wzmocnienie współpracy gospodarczej państw członkowskich oraz umocnienie jej pozycji w gospodarce światowej. UE dzięki walucie euro jest atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym dla państw trzecich, co pobudza handel. Odpowiednio ostrożne zarządzanie walutą euro sprawia, że jest ona atrakcyjną walutą rezerwową dla innych państw, a sama strefa euro ma dzięki temu silniejszą pozycję w gospodarce światowej.

Skala obowiązywania euro oraz ostrożność w jej zarządzaniu sprawia, że jest ona stabilną walutą, która jest odporna na zewnętrzne wstrząsy gospodarcze, kryzysy i zmiany koniunktury. Strefa euro dzięki swym rozmiarom skuteczniej amortyzuje skutki tych negatywnych zdarzeń.

Sprawdź, jak kształtuje się obecnie kurs euro w Amronet.pl.

Bądź na bieżąco z wykresami, eksperckimi opiniami oraz wymieniaj waluty bez wychodzenia z domu.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis