Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Bezpieczeństwo wymiany walut

Inflacja w Polsce – dane w 2021 roku.

Inflacja mocno w górę

– na co Prezes NBP Adam Glapiński chce wprowadzić nowy banknot i złagodzić wizerunek wprowadzając banknot 1000zł z twarzą kobiety. Wzbudza to niemałe poruszenie wśród ekonomistów, jak i wśród obywateli. Czyż chodzi jedynie o „złagodzenie” sytuacji?

Przypomnijmy, że nie tak dawno, bo w styczniu Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja wyniosła 2,7% rdr i aż 1,2% w porównaniu z grudniem 2020r. Wzrost poziomu cen aż o 1,2% to największy miesięczny skok inflacji od dekady.

By odnaleźć podobny poziom wzrostu rok do roku, a nawet lekko wyższy musielibyśmy sięgnąć w statystyki aż do 2000r.

Inflacja jest znacznie wyższa od prognoz

– jakie snuli ekonomiści i stanowi niemałe zaskoczenie. Prognozy wskazywały raczej na wzrost cen w ujęciu rocznym o ok. 2,3-2,4 %, a nie 2,7%. Komisja Europejska w swoich najnowszych prognozach przewiduje, że w 2022 r. wzrost cen nad Wisłą wyniesie 2,9% jak nie więcej.

Jak prezentuje się inflacja konsumencka?

Ceny w lutym w stosunku do lutego ubiegłego roku wzrosły o 2,4%.

7% – ceny żywności, 0,1% – ceny pieczywa, 5,8% – ceny owoców, 1,8% – ceny wywozu śmieci, 36,9% – ceny usług lekarskich, 3,2% – ceny warzyw.

Ciekawe, że o 7,7% spadły ceny odzieży. Choć przy sytuacji, gdzie większość czasu duża część społeczeństwa po prostu przebywa dużo więcej czasu w domach, ma to sens.

Przyczyn wzrostu inflacji jest kilka: wzrost od 1 stycznia br. cen regulowanych (energii cieplnej), wejście w życie opłaty mocowej, opłaty cukrowej i tzw. opłaty od „małpek” czy podwyżka płacy minimalnej o 7,8 proc. Nie bez wpływu pozostał także podatek od sprzedaży detalicznej. Drożeje ponadto ropa naftowa na świecie.

Pieniądz o twarzy kobiety.

Prezes NBP stwierdził, że na proponowanym przez niego banknocie o nominale 1000 zł powinien znaleźć się wizerunek kobiety. W związku z tą wypowiedzią wraca kandydatura Jadwigi Andegaweńskiej. Czy to ociepli wizerunek polskiej waluty i sytuacji, że jednak kolejny nominał jest po prostu potrzebny? Propozycja Adama Glapińskiego wzbudza niemałe emocje.

Od kilku lat w wielu krajach Europy i Ameryki pojawiają się głosy, by umieszczać na banknotach wizerunki kobiet.

Nasze pieniądze mówią o nas i o tym, co sobą reprezentujemy jako społeczeństwo – stwierdziła Susan Ades Stone, dyrektor zarządzająca amerykańską organizacją Women on 20s.

Jeśli więc zależy nam na równości płci, na poszanowaniu różnorodności i integracji, najwyższy czas poprzeć słowa czynami.

W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” Adam Glapiński po raz pierwszy wypowiedział się na temat wizerunku, który miałby widnieć na banknocie o nominale 1000 zł. Przypomnijmy – 15 stycznia tego roku prezes NBP stwierdził, że banknot taki zostanie wprowadzony w następnej kadencji przypadającej na lata 2022-28. Kilka dni później zastępca Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP zawęził prawdopodobną datę pojawienia się nowego banknotu do lat 2025-26. Sam Prezes na pytanie, czy może to być Jadwiga Andegaweńska, odpowiedział: „Trzeba się dobrze zastanowić. To wstępne plany, takiego banknotu dzisiaj nie ma. Gdy będzie, ogłosimy”. Nie ukrywamy, że byłby to miły gest w tym inflacyjnym szaleństwie.

Średnie kursy NBP na dzień 16.03.2021 o godzinie 12:30 przedstawiają się następująco: kurs EUR 4,5956, kurs USD 3,8464, kurs GBP 5,3294, kurs CHF 4,1590.

Czym jest inflacja i jakie są jej skutki?

Zapraszamy do lektury naszego artykułu – CZYM JEST INFLACJA?

_____________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis