Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
frank szwajcarski

Frank szwajcarski – jego historia oraz znaczenie

Frank szwajcarski jest obok dolara, euro czy funta brytyjskiego jedną z najważniejszych walut świata. Jaka jest jej historia? Ile obecnie znaczy w świecie gospodarczym?

Frank szwajcarski – podstawowe informacje

Frank szwajcarski jako oficjalny środek płatniczy występuje w dwóch krajach – Szwajcarii oraz Lichtensteinie.

Według standardu ISO 4217, oznaczony jest jako „CHF”. 1CHF dzieli się na 100 centymów (według nazewnictwa francuskiego) lub też na 100 rappenów (według nazewnictwa niemieckiego). W obiegu funkcjonują monety o nominałach: 5 ,10, 20, 50 centymów (1/2 franka), 1, 2, 5 franków. Z kolei wśród banknotów znajdziemy 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 franków. Cechą charakterystyczna tych banknotów jest prezentacja wszystkich ważnych informacji w czterech urzędowych językach Szwajcarii tj. francuskim, włoskim, niemieckim czy retoromańskim.

Historia franka szwajcarskiego

Szwajcaria posiadała własne waluty już w XIII wieku. W każdym regionie kraju bito jednak własne monety, co skutecznie utrudniało handel i wymianę. W 1798 r. Francja po zajęciu Konfederacji Szwajcarskiej i utworzeniu Republiki Helweckiej zdecydowała się na wprowadzenie jednej jednostki monetarnej, a do obiegu został wtedy wprowadzony frank helwecki. Jednak za sprawą Napoleona Bonapartego w 1803 r.

Republika ta została rozwiązana, a do obiegu powróciły lokalne waluty. Konstytucja Szwajcarska w 1848 r. przyznała rządowi federalnemu prawo do emisji monety. W 1850 r. oficjalnie ustanowiono franka szwajcarskiego jedynym środkiem płatniczym na terytorium Szwajcarii. W 1865 r. Szwajcaria przystąpiła do Łacińskiej Unii Monetarnej, gdzie kraje które wchodziły w jej skład opierały wartość swojej waluty na srebrze, a kurs walutowy między państwami wynosił 1:1. W 1927 r. po oficjalnym rozpadzie Łacińskiej Unii Monetarnej, Szwajcaria nadal stosowała ustalone kursy aż do 1936 r., kiedy zostało zerwane połączenie franka ze srebrnym kruszcem. Następnie w 1945 r. Szwajcaria przystąpiła do systemu Bretton Woods.

Frank szwajcarskiego w świecie gospodarczym

Frank szwajcarski od lat uważany jest za walutę silną oraz stabilną w stosunku do najważniejszych walut świata. Na rynku walutowym CHF odbierany jest jako jedna z bezpiecznych przystani, czyli instrumentów, w które zamienia się kapitał w czasie zawirowań i kryzysów (obok złota, czy obligacji rządowych). Obecnie szwajcarska waluta jest tak silna, że rząd Szwajcarii stara się doprowadzić do jej osłabienia, poprzez zastosowanie ujemnych stóp procentowych. Oznaczają one, że deponenci dopłacają za to, że przechowują pieniądze w szwajcarskich bankach.

W kontekście franka szwajcarskiego można mówić również o spadku jego znaczenia w obrotach walutowych, który należy wiązać z przynajmniej dwoma czynnikami: wielkością gospodarki szwajcarskiej oraz szeroko rozumianą historią układu geopolitycznego. Mimo ogromnego bogactwa oraz wysokiego rozwoju technologicznego Szwajcarii, jej całe PKB wynosi ok. 665 miliardów dolarów, co stanowi mniej niż 0,9% PKB świata. Niestety jest to obecnie za mało, by frank mógł cieszyć się statusem globalnej waluty, nawet uwzględniając jego siłę i rozwinięty system bankowy w Szwajcarii.

Sprawdź aktualny kurs franka! Kliknij tutaj.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis