Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
flaga unii eropejskiej

Rynki walut się stabilizują. Komentarz walutowy.

Informacje z Polski.

Mimo utrzymujących się zaostrzonych restrykcji, rynek pracy pozostaje we względnie dobrej kondycji. W najbliższym czasie istotna dla rynku pracy będzie reakcja przedsiębiorstw na umorzenia subwencji z pierwszej Tarczy Finansowej PFR. Dopiero druga połowa 2021 r. przyniesie zauważalną poprawę sytuacji na rynku pracy.

Istotną informację jest również, że nic nie zapowiada się aby stopy procentowe w najbliższym kwartale wzrosły, raczej będą stabilne. Jednak w kontekście wysokiej inflacji i szybko poprawiającej się koniunktury RPP będzie coraz trudniej uzasadnić utrzymywanie głęboko ujemnych realnych
stóp procentowych i wzmożonych zakupów aktywów.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła parametrów polityki. Rada nie będzie gorączkowo reagować na skoki inflacji z przyczyn będących poza jej kontrolą.

RPP musi uzasadniać utrzymanie historycznie ekspansywnej polityki wobec inflacji. Rada wspomniała o tym, że inflacja pozostanie przez jakiś czas powyżej celu, jednak w całości wyższą inflację przypisała czynnikom zewnętrznym (ceny paliw) lub administracyjnym (ceny energii i wywozu śmieci).

Ważny dzień dla funta brytyjskiego.

Dla waluty GBP istotny w najbliższym czasie jest konflikt między Wielką Brytanią a Francją (UE) w sprawie połowów ryb.

Kolejnym argumentem za osłabienie funta, może być kwestia wyborów parlamentarnych w Szkocji. Dzisiaj również o 13 odbędzie się posiedzenie Banku Anglii.

Patrząc na sondaże, wybory mogą przynieść negatywny impuls w postaci rosnących szans na zorganizowanie kolejnego referendum niepodległościowego. Warto pamiętać także o posiedzeniu Banku Anglii. Z powodu luzowania ograniczeń, rynki spodziewają się szeregu podwyżek prognoz gospodarczych, a być może nawet wspomnienia o ograniczeniu programu skupu aktywów.

Janet Yellen o stopach procentowych w USA

We wtorek była szefowa FED wzbudziła lekkie zamieszanie mówiąc o tym, że środki fiskalne wprowadzane przez administracje Bidena prawdopodobnie sprowokują wzrost stóp procentowych.

– Może się zdarzyć, że stopy procentowe będą musiały nieco wzrosnąć, aby upewnić się, że nasza gospodarka się nie przegrzeje, mimo że dodatkowe wydatki są stosunkowo niewielkie w stosunku do rozmiaru gospodarki – mówiła Yellen.

Później tego samego dnia, stwierdziła, że podwyżki stóp procentowych nie przewiduje.

O godzinie 10:00 kurs euro (EUR) – 4.5673, kurs dolara (USD) 3.7980, kurs franka (CHF) – 4.1685, kurs funta (GBP) – 5.2804.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis