Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
funt brytyjski

Funt brytyjski i jego znaczenie

Funt szterling zwany potocznie brytyjskim to najstarsza i jednocześnie jedna z najważniejszych walut świata. Jaka jest jego historia? W których krajach obowiązuje? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

Historia funta.

Potocznie każdy mówi o funcie brytyjskim, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oficjalna nazwa waluty to funt szterling. Jej symbolem jest GBP, mimo iż często stosuje się również £. Symbol ten pochodzi od łacińskiego słowa libra, oznaczającego wagę i jednocześnie jednostkę masy. Stąd też obecna nazwa waluty to funt, podobnie jak jednostka masy stosowana między innymi w Wielkiej Brytanii.

Używanie drugiego członu (szterling) ma za zadanie odróżnić walutę od jednostki masy, a samo znaczenie tego słowa można rozumieć jako „wysokiej próby” co ma charakteryzować jakość srebra.

Historia funta brytyjskiego rozpoczęła się w końcówce VIII wieku, kiedy to król anglosaski Offa wprowadził jednostkę monetarną o nazwie pens. Mimo innej nazwy to ona zapoczątkowała brytyjską walutę, która jest używana do dziś. Oficjalnie funt szterling został wprowadzony dopiero w 1158 roku przez króla Henryka II. Wtedy też została wprowadzona zasada jego wymienialności na srebro.

Pierwsze monety o nominale jednego funta pojawiły się jednak dopiero w 1489 roku. Co ciekawe, były one wytwarzane ze złota, co wynikało z faktu, że jeden funt srebra ważył wtedy 373 gramy. Bicie monet o wadze niemal pół kilograma mijało się z celem, w związku z czym zdecydowano się zastosować złoty kruszec.

Znaczenie funta w obecnym świecie gospodarczym

Funt zaliczany jest do walut twardych, co oznacza, że jest łatwo wymienialny na inne waluty oraz emitowany przez kraj silny ekonomicznie i stabilny politycznie. Oprócz terenów Wielkiej Brytanii, w funtach brytyjskich można też płacić w kilku innych państwach i terytoriach zależnych. Mowa między innymi o Brytyjskim Terytorium Antarktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie św. Heleny, Georgii Południowej i Sandwichu Południowym. Nieoficjalnie obowiązuje również w poturbowanym gospodarczo Zimbabwe.

Funt brytyjski jest walutą o ogromny znaczeniu międzynarodowym. Mimo iż przez długie lata swojej historii musiał zmagać się z wieloma perturbacjami (chociażby atak Georga Sorosa z 1992 roku). O jego sile może świadczyć fakt, że Wielka Brytania nigdy nie przystąpiła do strefy euro, ponieważ sama dysponowała stabilną walutą.

Pozycją funta nie zachwiały również zawirowania gospodarcze i polityczne związane z Brexitem, co pozwala przypuszczać, że pozostanie on jedną z najsilniejszych walut przez następne dziesięciolecia.

Sprawdź jak kształtuje się kurs funta (GBP) w Amronet.pl. Sprawdzaj wykresy i bądź na bieżąco!

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis