Dolar amerykański i jego znaczenie
Dolar amerykański jest jedną z najpopularniejszych walut świata. Wykorzystuje się go w wielu transakcjach, które przeprowadzane są na rynkach światowych. Jaka jest historia tej popularnej waluty? Kiedy właściwe się narodziła? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziemy w poniższym artykule.
Dolar amerykański – podstawowe informacje.
Dolar amerykański, czyli United States Dollar (w skrócie USD) jest oficjalną walutą w krajach takich jak: Stany Zjednoczone, Portoryko, Mikronezja, Wyspy Marshalla, Ekwador, Panama, Salwador, Timor Wschodni, Palau, Bonaire, Zimbabwe, Saba, Sint Eustatius czy Mariany Północne. Jest emitowany przez System Rezerwy Federalnej, czyli amerykański odpowiednik naszego NBP. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich.
Jak powstał dolar? Historia dolara.
Dolar amerykański zawdzięcza swoje powstanie Hiszpanom. W XVI wieku byli jednymi z największych kolonistów, zdobywając kolejne tereny na świecie. W ich państwie bito wówczas monety zwane dollaro. Po odkryciu przez Hiszpanów złóż srebra oraz złota w Ameryce, zdecydowano się na przeniesienie części mennic na nowy kontynent. Hiszpania zaczęła wybijać duże srebrne monety, które rozprzestrzeniały się na brytyjskie kolonie, gdzie nazywano je hiszpańskimi dolarami. Po ogłoszeniu niepodległości Stany Zjednoczone ogłosiły przyjęcie dolara hiszpańskiego jako oficjalnej waluty.
Dopiero w 1785 r. Kongres Kontynentalny zdecydował, że dolar stanie się walutą państwową, która od tego momentu funkcjonowała będzie pod nazwą dolara amerykańskiego. Jednak dopiero w ustawie z 1792 r. oficjalnie ustanowiono nazwę waluty oraz utworzono pierwszą państwową mennice. W ustawie tej przyjęto, że dolar amerykański będzie opierał się na srebrze, przyjmując przy tym, że jego waga będzie wynosiła 24 gramy tego kruszcu.
W 1900 r. wartość tej waluty zaczęto powiązywać ze złotem. Wówczas przyjęto parytet, który wynosił 20,67 dolara za uncje. Ostatecznie od czasów zniesienia systemu z Bretton Woods zakończono korelować dolara ze złotem. Od tego momentu dolar jest walutą płynną, czyli taką, której cenę ustala rynek.
Znaczenie dolara w świecie gospodarczym. Kurs dolara amerykańskiego.
Dolar amerykański jest uznawany nieoficjalnie za walutę globalną. Wynika to z faktu, że jest powszechnie akceptowalny i rozpoznawalny. O jego sile świadczy również fakt, że od lat jest walutą, w której przechowywane są największe ilości rezerw banków centralnych z całego świata.
W związku z tym operacje banków centralnych najczęściej dokonywane są przy użyciu dolarów. Dlaczego właśnie amerykańska waluta zyskała takie uznanie? Stało się tak, ponieważ stoi za nią siła amerykańskiej gospodarki oraz fakt, że Stany Zjednoczone są militarną potęgą. Dzięki temu dolar amerykański odgrywa wielką rolę w systemach finansowych, a jego ewentualne osłabienie ma pośredni wpływ na nasze finanse osobiste, nawet gdy gromadzimy je w złotówkach.
Sprawdź, jak wygląda kurs dolara w Amronet.pl, sprawdzaj prognozy kursu dolara, bądź na bieżąco.
_________________________________________
Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.