Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Przelewy w Amronet.pl

Polska na drodze do podwyższenia ratingu

Po pandemii, jeżeli perspektywy wzrostu będą sprzyjające, a pozycja fiskalna i bilansu płatniczego nie ulegną pogorszeniu, może pojawić się presja dotycząca podwyższenia ratingu Polski – powiedział PAP Biznes główny analityk agencji S&P Global Ratings na Polskę Karen Vartapetov.

Vartapetov dodaje, że zadłużenie kraju w okolicy 60% PKB jest możliwe do obsłużenia, a równie ważne jest też to, że profil zadłużenia pozostaje sprzyjający.

Udział zadłużenia zagranicznego jest relatywnie niski, a dług znajduje się głównie w posiadaniu podmiotów krajowych, biorąc zatem pod uwagę bardzo niskie stopy procentowe, koszty jego obsługi spadają. To daje nam pewność, że nawet jeżeli deficyty będą w tym roku wyższe, na przykład z powodu niepowodzenia rządu w opanowaniu pandemii, to nadal nie widzimy bezpośrednich ryzyk dla pozycji fiskalnej, czy zrównoważenia zadłużenia Polski – powiedział.

Inflacja w Polsce – w górę.

Marzec przyniósł wzrost tzw. inflacji bazowej w Polsce. Ten bacznie obserwowany przez ekonomistów i bankierów centralnych wskaźnik wrócił w rejon 4%.

Według opublikowanych we wtorek danych Narodowego Banku Polskiego w marcu 2021 r. inflacja w relacji rok do roku:

  • po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,9%;
  • po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła 2,6%;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 2,6%.

Indeksy giełdowe spadły.

Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie nie był zbyt udany. Główne indeksy solidarnie zaświeciły na czerwono. WIG20 stracił 0,7% (najmocniej dołowały go Tauron i Lotos), a mWIG40 i sWIG80 spadły po 0,5%.

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii.

Dziś poznaliśmy dane dotyczące zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, gdzie stopa bezrobocia okazała się niższa od prognoz analityków.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w lutym 2021 wyniosła 4,9%, czyli zmalała o 0,1 punkt procentowy względem grudnia 2021 (w ujęciu kwartalnym). Zdaniem analityków ING Think, stopa bezrobocia wzrośnie jeszcze w tym roku, dając sygnał, że recesja odbije się widocznie na brytyjskiej gospodarce.

Dolar osłabiony.

Kurs dolara spada we wtorek na najniższe poziomy od ponad sześciu tygodni w stosunku do głównych konkurentów na rynku Forex, podczas gdy euro przewodzi rajdowi G10 w związku z polepszającymi się perspektywami dla programu szczepień.

O godzinie 10:00 kurs euro (EUR) -4,5532, kurs dolara (USD) – 3,7724, kurs franka (CHF) – 4,1255, kurs funta (GBP) – 5,2764.

Aktualny kurs euro.
Aktualny kurs dolara.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis