Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
polski złoty

Wraca ryzyko. Komentarz walutowy.

W ostatnim tygodniu marca z rynku dobiega wiele negatywnych sygnałów, co powoduje niezbyt optymistyczne nastroje dla inwestorów. Polska złotówka słabnie przez wydarzenia na Wschodzie. Ropa drożeje. Wzrastają prognozy docelowych stóp procentowych, a na deser rząd pracuje nad reformą podatkową.

Widać, że wszyscy biorą duży wdech „na przeczekanie”.

Brak porozumienia pokojowego w rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz rosnące stopy procentowe w Europie Środkowej – m. in. Czechy, Węgry. Efekt „wyczekiwania” widać bardzo dobrze po zachowaniu pary EURCHF. Inwestorzy wyraźnie chowają swoje środki we franku szwajcarskim, uciekając z bardziej ryzykownych rynków. Wczoraj byliśmy świadkami przeceny złotego, euro kosztuje w nocy 4,73 zł po 5-groszowym wzroście w środę. Nieciekawie jest również na rynku ropy. Cena baryłki ponownie idzie gwałtownie w górę. Przekroczyła już 120 dolarów za baryłkę, co przekłada się od razu na wzrosty na stacjach benzynowych.

Wciąż trwają spekulacje na temat tego, jak daleko zajdzie WIBOR.

Biorąc pod uwagę panikę wśród kredytobiorców, którzy nie zakładali tak dużego wzrostu rat, jest to zrozumiałe. Pewnym punktem odniesienia są kontrakty terminowe na stawkę WIBOR. Te niestety za pół roku pokazują wyraźnie powyżej 6%, oznaczałoby to, że czeka nas jeszcze minimum 5 podwyżek stóp procentowych po 0,5%. W rezultacie osoby, biorące 30-letni kredyt w trakcie rekordowo niskich stóp procentowych w trakcie pandemii, będą musiały się liczyć z podwojeniem raty kredytowej. Z drugiej strony tak mocny wzrost stóp procentowych będzie najprawdopodobniej powodował umocnienie złotego. Wydaje się, że to jednak nastąpi, dopiero wtedy, kiedy uspokoi się sytuacja na Wschodzie.

W mediach pojawiły się dzisiaj doniesienia z prac nad nowszą wersją polskiego nowego ładu.

Ogromny niepokój ekonomistów budzi fakt, że są to pewnego rodzaju manipulacje przy systemie podatkowym. Szczególnie tak subtelne jak tegoroczne. Zapowiedzi są oczywiście dobre, aczkolwiek wielu sceptyków powoli zaczyna nazywać ten program “księgowi+”. Zmiany te tworzą bowiem olbrzymi popyt na usługi tej grupy zawodowej. Z drugiej strony zawsze jest nadzieja, że może w końcu doczekamy się uproszczenia podatków. Na co bardzo czekają krajowi przedsiębiorcy jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Prawdopodobnie rozważana jest likwidacja niesławnej ulgi dla klasy średniej w zamian za obniżki podatków dla większych grup. Cokolwiek oznacza to w praktyce. Przy całej sytuacji wymęczonej gospodarki pandemią, biorąc pod uwagę wojnę w sąsiednim państwie nie jest to idealny moment na zmiany systemu podatkowego. Istnieje ogromna obawa, że złożenie się kilku powyższych czynników może mocno odbić się na sytuację gospodarczą w kraju.

Średnie kursy NBP na dzień 24.03.2022 o godzinie 12:45 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4.7196 zł, kurs dolara (USD) 4,3048 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.6793 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.6310 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis