Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Wakacje kredytowe – co oznaczają i czy opłaca się z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe to nowy projekt przyjęty przez Sejm, który zakłada zawieszenie raty kredytu zaciągniętego w walucie polskiej na potrzeby mieszkaniowe, na okres maksymalnie 8 miesięcy. Czy warto rozważyć udział w projekcie planując domowy budżet? Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych oraz od kiedy zaczną obowiązywać? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

WAKACJE KREDYTOWE 2022 – KOMU PRZYSŁUGUJĄ?

Program skierowany jest do wszystkich osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w polskiej walucie, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polska. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt przed 1 lipca 2022 roku, których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

NA JAKI OKRES MOŻNA ZAWIESIĆ SKŁĄDKĘ?

Raty kredytu można zawiesić w następujących terminach:

  • od sierpnia do września 2022 r. – 2 raty kredytu
  • od października do grudnia 2022 r. – 2 raty kredytu
  • od stycznia do grudnia 2023 r. – po jednej racie w każdym kwartale (łącznie 4 raty kredytu).

Oznacza to, że w 2022 roku, zamiast 5 raz przypadających od sierpnia do grudnia, zapłacimy tylko 1. Natomiast w 2022 roku zamiast 12 rat, zapłacimy tylko 8.

KIEDY NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WAKACJE KREDYTOWE?

Wniosek o wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty kredu można składać już od 29 lipca 2022 roku. Dokument musi zostać złożony najpóźniej dzień przed wymaganą płatnością raty. Jednak większość banków umożliwi zawieszenie raty, nawet jeśli wniosek został złożony w dniu wymagalności płatności. Ustawa mówi, że z dniem doręczenia kredytodawcy (bankowi) wniosku o wakacje kredytowe spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.

JAKIE KORZYŚCI DAJĄ WAKACJE KREDYTOWE?

Obecnie, kiedy inflacja nieustannie wzrasta, a stopy procentowe są sukcesywnie podnoszone, wiele osób ma trudności ze spłaceniem kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe powinny pomóc w uporaniu się ze spłatą zobowiązania, dzięki możliwości zawieszenia raty kredytu. Osoby, które skorzystają z projektu mogą uzyskane w ten sposób nadwyżki zaoszczędzić, bądź zainwestować. Warto także skorzystać z wakacji kredytowych, jeżeli zaoszczędzonymi środkami nadpłacimy kredyt. Wysokość korzyści z nadpłaty kredytu będzie uzależniona od wysokości nadpłaconej kwoty i okresu pozostałego do spłaty kredytu. Zyski będą tym większe, im wyższa nadpłata i im więcej czasu pozostało do pełnej spłaty kredytu.

CZY WAKACJE KREDYTOWE WPŁYWAJĄ NA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

Skorzystanie z wakacji kredytowych budzi wiele wątpliwości w związku z obawami o zdolność kredytową. Coraz więcej banków m.in. Bank Pekao, PKO BP, Alior Bank, a także Biuro Informacji Krajowej (BIK) potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową.

CO PO ZAKOŃCZENIU PROGRAMU?

Wakacje kredytowe nie są umorzeniem kredytu (ani żadnej jego części) – raty kredytu zostają jedynie odsunięte w czasie, prędzej czy później i tak będziemy musieli spłacić przesunięte raty. W praktyce jednak będziemy korzystali z kapitału banku przez okres dłuższy o 8 miesięcy.

nowszy wpis starszy wpis