Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Szacunkowe dane o PKB Polski, a kurs złotego. Komentarz walutowy

W środę zostały opublikowane najnowsze dane z polskiej gospodarki. GUS podał szacunkowe dane o PKB za II kwartał. Polski PKB zyskał w drugim kwartale br. zaledwie 5,3 proc. rok do roku. Jest to skromniejszy wynik niż zakładała prognoza. Analitycy spodziewali się wzrostu o 6,3 proc. rok do roku. Dla porównania poprzednim razem wzrost PKB w ujęciu rocznym wynosił 8,5 proc. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadło o 2,3%. Takie dane zmieniły nastawienie rynku do złotego.

W momencie publikacji najnowszych danych gospodarczych przez GUS zaczął się przyśpieszony spadek złotego względem zarówno euro jak i dolara. Przebity został poziom 4,70 zł za euro i złoty tracił względem wspólnej waluty przez moment nawet ponad 0,5 proc. Po godzinie kurs zszedł poniżej wartości sprzed publikacji PKB do 4,69 zł, a strata zmalała do niecałych 0,4 proc.

W przypadku dolara przebity został próg 4,63 zł, by potem wrócić do 4,61 zł sprzed momentu publikacji. Po ponad godzinie od danych o PKB złoty traci do dolara 0,3 proc. Opublikowane dane okazały się powodem do krótkiej spekulacji, następnie rynek wrócił do sytuacji sprzed publikacji GUS.

Od początku roku złoty traci względem euro 2,3 proc., względem dolara 14,3 proc., do franka szwajcarskiego 9,8 proc., a względem funta szterlinga 2,3 proc.

W środę złoty umacniał się tylko względem walut azjatyckich (0,2 proc. do chińskiego juana), afrykańskich, australijskiej i węgierskiego forinta (o 0,15 proc.).

Średnie kursy NBP na dzień 18.08.2022 o godzinie 8:45 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4.7242 zł, kurs dolara (USD) 4,6488 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.5962 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.8711 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis