Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Inflacja w Polsce w sierpniu 2022. Komentarz walutowy

Mimo prognoz ekonomistów co do spadku inflacji w sierpniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 16,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja w Polsce nie tylko nie spadła, ale bardzo mocno przyspieszyła. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 15,4 procent rok do roku. Inflacja przekroczyła granicę 16 proc. po raz pierwszy od marca 1997 roku.

Według wstępnych danych GUS wynika, że ceny nośników energii poszły w górę o 40,3 proc. rok do roku, żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 17,4 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 23,3 proc. Wstępne dane pokazują także, że w sierpniu br. w porównaniu do lipca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc., wobec 0,5 w lipcu.

W marcu inflacja wyniosła 11 proc., w kwietniu 12,4 proc., w maju 13,9 proc., w czerwcu przyspieszyła do 15,5 proc., natomiast w lipcu do 15,6 proc. w skali roku. Oznacza to, że wzrost cen w sierpniu dalej przyspiesza.

Po publikacji danych o wzroście inflacji kurs euro poszedł w górę. Polska waluta od początku roku straciła prawie 3% wobec euro oraz osłabiła się o blisko 15% względem dolara amerykańskiego.

Średnie kursy NBP na dzień 01.09.2022 o godzinie 7:30 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4.7137 zł, kurs dolara (USD) 4,7017 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.4608 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.8160 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis