Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
komentarz walutowy

Sytuacja na rynku walutowym. Komentarz walutowy.

W środę o poranku kurs euro kształtował się nieco powyżej poziomu z zakończenia wtorkowego handlu. Przez poprzedni tydzień kurs EUR/PLN poszedł w górę już o przeszło 7 groszy po tym, jak na początku czerwca znalazł się na najniższym poziomie w tym roku.

W kwestii polskiej złotówki początkowo szkodziły jej przede wszystkim wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który usiłował zbić rynkowe oczekiwania na rychłą podwyżkę stóp procentowych.

Tymczasem notowania dolara amerykańskiego zarówno względem euro jak i polskiego złotego pozostają stabilne. Kurs USD/PLN w środę rano wynosił 3,7330 zł, utrzymując się w pobliży najwyższych poziomów od miesiąca.

Dziś decyzja oraz konferencja szefa amerykańskiego banku centralnego.

Środa 16 czerwca jest dniem długo oczekiwanym, a finalnie może okazać się przełomowym na rynkach finansowych. Dzieje się tak dlatego, gdyż notowania niemalże wszystkich ważniejszych aktywów rynkowych są obecnie uzależnione od polityki FED (Amerykańskiej Rezerwy Federalnej).

Każda nawet najmniejsza zmiana i decyzja ma znaczenie i odbija się szerokim echem. A jak wiemy o godzinie 20:00 czasu polskiego Komitet Fed opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych i polityki pieniężnej, a 30 minut później zaktualizowane prognozy gospodarcze.

Niektórzy rynkowi spekulanci i inwestorzy już odczuli skutki skoku inflacji w USA i spodziewają się dalszych wpływów sytuacji na amerykańskim runku wobec areny światowej. Znajdują się jednak głosy, że windowanie amerykańskiej waluty jest równie niezależne od decyzji FED, mimo tak „groźnych” nastrojów i oczekiwań. Dolar może wzrosnąć domyślnie, ponieważ inne główne waluty wydają się tracić impet wobec sytuacji ożywionej gospodarki, zwiększonej konsumpcji i ruchu turystycznego podczas zbliżających się wakacji i wzrostu wyszczepień przeciwko COVID-19.

W środowy poranek najwięcej do dolara zyskuje kurs NZD, najmocniej traci natomiast CHF. Indeks dolara trzyma się poziomów 90,5 pkt., po osiągnięciu wtorek jednomiesięcznego szczytu na poziomie 90,677, pomimo mieszanych danych gospodarczych z USA. Sprzedaż detaliczna w USA spadła bardziej niż oczekiwano w maju, ale sprzedaż w kwietniu została skorygowana w górę i jest znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii.

Średnie kursy NBP na dzień 16.06.2021 o godzinie 13:45 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) – 45133 zł, kurs dolara (USD) – 3,7328 zł, kurs funta (GBP) – 5,2594 zł, kurs franka (CHF) 4,1420 zł.

Zapraszamy do czytania komentarzy walutowych.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

 

nowszy wpis starszy wpis