Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
polski złoty

Historia polskiego złotego

Zanim pojawił się polski złoty, jaki znamy obecnie, w państwie Polskim płacono między innymi dukatami, tynfami, czy też markami polskimi. Obecnie złotówka to potoczna nazwa waluty naszego kraju. Jak wygląda jej historia? Jakie zabezpieczenia posiadają polskie banknoty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Historia złotówki

Historia złotego rozpoczyna się 29 kwietnia 1924r, kiedy to w wyniku reformy rządu Władysława Grabskiego. Zdecydowano się na utworzenie Banku Polskiego oraz wymianę polskich marek na złotego. W pierwszej wersji nowa waluta miała nosić nazwę „Lech”, ale ostatecznie pozostano przy złotym. W okresie dwudziestolecia międzywojennego emitowano banknoty o nominalnej wartości 1,2,5,10,20,50,100 i 500 zł. II wojna światowa przyniosła zawirowania dla polskiej waluty, która została pozbawiona symboli narodowych. 30 października 1950 r. do obiegu wprowadzono nowe banknoty o nominałach 2,5,10,20,50,100 i 500 zł, a także monety o wartości 1,2,5,10,20,50 groszy i 1 zł. Kolejne lata to wprowadzanie do obiegu banknotów o coraz większym nominale. W latach 80 funkcjonowały banknoty o wartości 1000,2000 i 5000zł.

Ważnym momentem w historii naszej waluty jest 1 stycznia 1995 roku, kiedy to nastąpiła denominacja waluty w związku z panującą hiperinflacją. Odbyła się ona po kursie 1:10 000, co oznacza, że nowe banknoty miały wartość 10,20,50zł. Pół roku później do obiegu wprowadzono również 100 i 200 złotowe. Od momentu denominacji obowiązują również monety o nominale 1,2,5,10,20 i 50 groszy oraz 1,2 i 5zł. 10 lutego 2017 roku wprowadzono natomiast do obiegu banknot o nominale 500zł, który zdobi podobizna króla Jana III Sobieskiego.

Z czego jest zrobiona?

Monety, obecnie wykonane są ze stopów miedzi, niklu, brązu oraz glinu. Jednak najczęściej wykorzystywany jest miedzionikiel, którego jak nazwa wskazuje, jest stopem miedzi, a także niklu z dodatkami takich pierwiastków jak aluminium, żelazo czy też krzem. Stop ten używany jest do produkcji monet 10,20,50 groszy oraz 1 zł. Ponadto miedzionikiel jest w monetach o nominałach 2 zł, gdzie wykonany jest z niego rdzeń tej monety oraz w monetach 5 zł, gdzie wykonany jest z niego pierścień monety. Do produkcji monety o nominale 2 oraz 5 zł, wykorzystuje się również brązal, czyli stop miedzi i glinu z niewielkimi domieszkami niklu, manganu i żelaza. Z brązalu w monecie 5 zł wykonany jest jej rdzeń, zaś w monecie 2 zł jej pierścień. Monety 1,2 oraz 5 groszy wykonane są natomiast z mosiądzu manganowego.

Jakie posiada zabezpieczenia polski banknot?

Polskie banknoty posiadają wiele zabezpieczeń, które utrudniają ewentualne fałszerstwo. Obecnie produkowane banknoty (model po modernizacji w 2014 roku) nie są idealnie płaskie, co umożliwia zastosowanie druku stalorytniczego. Każdy banknot posiada również znak wodny, który przedstawia portret władcy oraz cyfrowe oznakowanie nominału. Jest on widoczny pod światłem. Na banknotach umieszczona została także nitka zabezpieczająca, na której uwidocznione są cyfry oznaczające nominał. Banknoty o danym nominale zawierają również dodatkowe zabezpieczenia, np. opalizujący pas, czy element zmieniający kolor w przypadku spojrzenia pod różnym kątem.

Utworzenie banku polskiego

Wspomniana już wcześniej reforma walutowa Władysława Grabskiego z 1924 roku obejmowała również utworzenie Banku Polskiego SA. Posiadał on prawo emisyjne waluty, a jego pierwszym został Stanisław Karpiński. Podmiot ten jako pierwszy w Polsce bank centralny dokonał wymiany dotychczasowej waluty, czyli marki polskiej na złotówki. W późniejszym okresie walczył natomiast z postępującą inflacją. Należy wspomnieć również o akcji wywiezienia zapasów polskiego złota za granicę (najpierw do Paryża, a potem do Londynu), która stanowiła obronę polskiego majątku przed agresorami w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu II wojny światowej Bank Polski SA powrócił do kraju, jednak ostatecznie nie wznowił działalności, ponieważ jego rolę przejął utworzony w 1945 roku Narodowy Bank Polski. W tej formie działa on do dziś, będąc bankiem centralnym zarówno w okresie PRL-u, jak i po reformach z 1990 roku. Mocną pozycję w obecnym systemie finansowym zapewniła mu Konstytucja uchwalona w 1997 roku. Jej postanowienia sprawiły, że NBP jest bankiem centralnym opartym na najlepszych światowych wzorcach.

Polski złoty to waluta, która posiada prawie stu letnią historię. Jej dzieje związane są bezpośrednio z historią państwa polskiego, które boleśnie doświadczyło II wojny światowej oraz napływu komunizmu do Europy. Dziś polska waluta jest stabilna, a za jej ochronę odpowiada prężnie działający Narodowy Bank Polski.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

 

 

nowszy wpis starszy wpis