Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
polski złoty

Sankcje wobec Rosji. Komentarz walutowy.

W ostatni dzień lutego rynek walutowy zareagował na zdecydowane, znaczące sankcje ekonomiczne wobec Rosji. Najsilniejsza z nich w skutkach to krótkoterminowe odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zamrożenie aktywów Banku Rosji.

Dla przypomnienia – SWIFT-  to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication oznacza Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje. System ten służy ogromnej liczbie organizacji – jest to ponad 11 tysięcy banków, domów maklerskich, giełd oraz innych instytucji finansowych. Z usług systemu mogą korzystać wszyscy – zarówno osoby fizyczne i prawne, jak i również organizacje. Za jego pośrednictwem każdego dnia wykonywanych jest ponad 37 milionów transakcji, dlatego fundamentalną cechą systemu SWIFT jest bezpieczeństwo informacji przesyłanych między bankami. Podstawowymi elementami systemu są jego narzędzia takie jak przelew SWIFT i kod SWIFT.

Skutki sankcji są już widoczne

Kurs rubla runął i tak naprawdę na ten moment nawet trudno jest powiedzieć o ile. Kurs rubla oscyluje w teorii pomiędzy 105-110 rubla za dolara, co oznaczałoby stratę rzędu 25% w trakcie weekendu, ale płynność na rynku jest znikoma. Rosyjska giełda nie otworzyła się i nie wiadomo, czy dziś w ogóle do tego dojdzie. Choć zapowiada się otwarcie na godziny popołudniowe. W Moskwie podniesiono główną stopę procentową z 9,5% do 20 oraz zakazano realizowania zleceń sprzedaży rosyjskich aktywów wydany lokalnym brokerom. Należy wskazać, że na moment obecny nie wiemy, czy odcięcie od SWIFT i zamrożenie aktywów będzie kompletne. Jeśli tak, można się spodziewać dwóch reakcji:

Po pierwsze, załamanie systemu bankowego w Rosji i prawdopodobnie zawieszenie wymienialności rubla, a być może także limity wypłat (nawet rubli) dla ludności. Będzie to mieć też wpływ na globalny system finansowy i choć w skali globalnych rynków jest on umiarkowany, niektóre instytucje (w Europie Societe Generale, Raiffaisen oraz Unicredit) mają sporą ekspozycję na rosyjskie aktywa.

Drugą konsekwencją może być dalszy wzrost cen surowców, a przez to inflacji. Jeśli rosyjskie firmy nie będą otrzymywać płatności, trudno jest oczekiwać, aby wysyłały swoje surowce. Na samym rynku ropy oznacza to minimum 2 miliony baryłek dziennie. Takiej ilości nie da się szybko pozyskać z innych źródeł bez istotnego wpływu na cenę. Jak na razie reakcja na rynku ropy jest zadziwiająco mała, co oznacza, że albo odcięcie od SWIFT nie będzie kompletne, albo rynek jeszcze nie zdążył zareagować na to, co nieuchronne.

Złoty zauważalnie traci

Nie odnotujemy dzisiaj większej paniki na rynku polskiej waluty. Jednakże patrząc na globalny rynek, w tym na kontrakty na amerykańskie indeksy, nasza waluta jednak odstaje. Patrząc całościowo, to co dzieje się obecnie w Europie jest niekorzystne dla europejskich walut, gdyż cios ekonomiczny w europejską gospodarkę będzie większy niż w amerykańską (i inne spoza Europy).

Średnie kursy NBP na dzień 28.02.2022 o godzinie 13:15 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4.6844 zł, kurs dolara (USD) 4,1831 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.6039 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.5350 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis