Rynek krajowy. Komentarz walutowy.
W świetle ostatnich danych o PKB (0,2% wzrostu w 2023) polska gospodarka okazała się mniej dynamiczna niż prognozowano.
Można odnotować niski wzrost konsumpcji prywatnej. Pomimo solidnego wzrostu dochodów konsumentów, konsumpcja wzrośnie o mniej niż 4% z uwagi na wysokie obciążenia z tytułu odsetek od kredytów oraz konieczność odbudowy realnych oszczędności po epizodzie inflacyjnym z poprzednich dwóch lat.
Złotemu sprzyjało otoczenie zagraniczne. Na Wall Street padaja rekordy, zauważyć można potężny apetyt wielkiego kapitału na ryzykowne aktywa. Dolar wydatnie osłabiał się względem euro.
W Polsce bardzo silnie podkreślane jest sprowadzenie inflacji do celu inflacyjnego. Do celu brakuje 0,3%, ale patrząc na obecną tendencję, wydaje się to mocno prawdopodobne.
Na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego nie doszło do zmian stóp procentowych. Pozostały one na poziomie 4,5%. Czy będzie możliwa obniżkach stóp procentowych jeszcze przed letnią przerwą? Prawdopodobnie tak, taką opinię wygłosił Joachim Nagel, czyli szef Bundesbanku, osoba, z której opinią warto się zapoznać.
Dziś kursy walut (11.03.2024, godzina 08:00) kurs EUR: 4.3018, kurs USD: 3.9306, kurs CHF: 4.4817, kurs GBP: 5.0534.
Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.