Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Flaga USA

Regres dolara (USD) – krótkotrwała zmiana czy tendencja na nadchodzące miesiące? Komentarz walutowy.

Dla amerykańskiego dolara tegoroczna sytuacja na rynku była wyjątkowo korzystna. We wrześniu waluta zaliczyła rekordowe wartości kursowe  – 5,0328. Na przestrzeni ostatnich lat, dolar był najbliżej tego pułapu w 2020 roku, a wcześniej w roku 2017. Grudzień przyniósł jednak znaczne osłabienie amerykańskiej waluty – na trzy tygodnie przed końcem roku średni kurs USD wynosi 4,4760. Co dalej z dolarem?

W szczytowym momencie dolar był mocniejszy od euro niemal o 20 groszy. Motorem napędowym wzrostu dla amerykańskiej waluty były podwyżki stóp procentowych w USA. Koniec roku przyniósł jednak zmiany – zgodnie z raportami CPI i PPI, inflacja w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje. Na rynkach rozpoczyna się także wyczekiwanie na FED. 14 grudnia Bank Centralny podda analizie prognozy i wypowie się co do przyszłości zacieśniania polityki pieniężnej. Jerome Powell, prezes FED, zasugerował, że tempo podwyżek stóp procentowych będzie prawdopodobnie nieco mniejsze. Może to jednak skutkować dalszym spadkiem zainteresowania inwestorów dolarem.

Wśród czynników wpływających na dalsze osłabianie się dolara eksperci wymieniają między innymi rosnące nadzieje na miękkie lądowanie gospodarki niemieckiej czy przyjęcie przez kraje europejskie programów oszczędności finansowych. W ostatnich dniach widoczne są także silne sygnały, że Chiny planują rozluźnić swoją restrykcyjną politykę, związaną z pandemią Covid-19. Wśród inwestorów na świecie rośnie apetyt na ryzyko, a to mogłoby oznaczać zwrócenie uwagi na inne rynki, w tym chiński, które dają możliwości dobrej stopy zwrotu i na rynki akcji.

Średnie kursy NBP na dzień 09.12.2022 o godzinie 13:00 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4,6821zł, kurs dolara (USD) 4,4351zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5,4317zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4,7474zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis