Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Czy warto inwestować w złoto przy tak wysokim kursie dolara?

Powszechnie wiadomo, że inwestycja w złoto to rozwiązanie na trudne czasy, które pozwala ochronić posiadany kapitał przed utratą wartości. Co dzieje się obecnie na rynku złota? Czy warto inwestować w złoto przy tak wysokim kursie dolara? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co dzieje się obecnie na rynku złota?

Cena uncji złota przekracza obecnie 8300 złotych, czyli jest on około 500 złotych wyższa niż jeszcze miesiąc temu. Patrząc jednak z drugiej strony za uncję należy zapłacić niespełna tysiąc złotych mniej niż na początku marca tego roku, czyli w początkowej fazie konfliktu na Ukrainie. Utrzymujące się wysokie ceny złota wynikają jednak nie tylko z ogólnoświatowego niepokoju, który ma miejsce od kilku miesięcy, ale również rosnącej w szybkim tempie inflacji, czy wysokich stóp procentowych. Inwestorzy starają się bowiem zabezpieczyć posiadany kapitał przed utratą wartości inwestując właśnie w złoto. Efekt jest taki, że w pierwszej połowie 2022 roku sprzedano w Polsce około 8 ton złota, a prognoza na ten rok oscyluje w granicach 16 ton. Dla porównania w 2021 roku sprzedaż wyniosła 14,2 tony, a rok wcześniej czyli w 2020 roku tylko 9,3 tony.

Czy warto inwestować w złoto przy tak wysokim kursie dolara?

Dolar amerykański od początku swojego istnienia był oparty na parytecie złota, dzięki czemu można było wymieniać go na ten kruszec. W 1973 roku rząd amerykański zrezygnował jednak z parytetu złota uwalniając tym samym kurs dolara. Nie zmienia to jednak faktu, że złoto nadal jest ściśle powiązane z dolarem, a międzynarodowy handel złotem rozliczany jest właśnie w tej walucie. Jak obecnie kształtują się relacje dolar – złoto? Mówimy w tym przypadku o tzw. negatywnej korelacji, co oznacza, że umacnianie się dolara powinno powodować spadek ceny złota i odwrotnie. Można to zaobserwować analizując obecny kurs złota wyrażony w dolarach, który spada właśnie ze względu na umacnianie się amerykańskiej waluty (m.in. po decyzji FED o podniesieniu stóp procentowych w USA).

Dlaczego za spadającymi cenami złota w dolarach nie idzie obniżka jego wartości w Polsce? Decydująca w tym przypadku jest relacja złotego do dolara, która nie jest w tej chwili korzystna. Kurs dolara względem złotówki w ostatnim czasie znacząco wzrósł, co sprawia, że nawet przy założeniu, że złoto na światowych giełdach kosztuje mniej to nabywając je w złotówkach należy zapłacić tyle samo, co przed spadkami lub nawet więcej. Czy warto zatem inwestować w złoto przy rosnącym kursie dolara względem złotówki? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się w przyszłości. Warto jednak mieć świadomość, że kupując obecnie złoto, które na światowych giełdach tanieje można liczyć na wzrost jego wartości w momencie, gdy na rynku nastąpi odbicie.

Co wpływa na cenę złota?

Warto mieć świadomość, że cena złota uzależniona jest nie tylko od aktualnej siły dolara, czy jego kursu względem złotówki, ale również wielu innych czynników. Wymienić należy wśród nich chociażby sytuację geopolityczną i gospodarczą na świecie, ponieważ złoto drożeje z reguły w trakcie konfliktów zbrojnych, czy nawet w przypadku samego zagrożenia ich wystąpieniem. Potwierdzeniem jest rosnąca cena złota w momencie wybuchu wojny na Ukrainie. Do wzrostu ceny złota przyczynia się również rosnąca inflacja oraz wysokie stopy procentowe, co wynika z faktu, że inwestorzy szukają wówczas bezpiecznej inwestycji, która powoli im ochronić posiadany kapitał. W efekcie zaobserwować można odpływ pieniędzy z rynku oraz zwiększony popyt na złoto inwestycyjne, co sprawia, że jego cena zaczyna rosnąć. Potwierdzeniem również jest obecna sytuacja, kiedy to inwestorzy kupują znaczne większe ilości złota niż w poprzednich latach.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestycja w złoto może być opłacalna nawet przy tak wysokim kursie dolara. Wynika to z faktu, że na światowych giełdach jest ono znacznie tańsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, a wysoka cena w Polsce wynika ze osłabienia złotego względem dolara, z które występuje już od dłuższego czasu. 

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis