Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
wymiana GBP

Podpisany pakiet ustaw fiskalnych w USA i porozumienie w sprawie Brexitu w Europie.

Poświąteczny poniedziałek dla rynku walutowego rozpoczął się w spokojnej atmosferze. Pomimo piątkowej decyzji Prezydenta Donalda Trumpa w kwestii podpisania pakietu ustaw fiskalnych i zakończeniu najdłuższego shutdown (5cio tygodniowy) w historii USA oraz zawarcia porozumienia w sprawie Brexitu w Europie –  giełda walut nie zareagowała w znaczący sposób.

Podpisany pakiet ustaw w USA zapewnia finansowanie rządu federalnego do 15 lutego 2021. Natomiast w ramach pakietu do Amerykanów trafi bezpośrednio około 900 mld USD, zapewniając tym samym rekordowe wsparcie amerykańskich gospodarstw domowych. Pozostała część środków zostanie przeznaczona na odbudowę gospodarki po kryzysie, wywołanym pandemią koronawirusa. Podpisanie programu fiskalnego może przyczynić się do poprawy notowań ropy ze względu na przypuszczalne zwiększenie popytu na paliwa dzięki większemu budżetowi gospodarstw domowych i zwiększonej konsumpcji. Pomimo to, w krótkim terminie działania nie będą miały szybkiego przełożenia na wzrost zapotrzebowania na ten surowiec, a przedwczesne poluzowanie cięć w produkcji może stworzyć presję w notowaniach czarnego złota. Podpisany pakiet wywoła przypuszczalnie również wzrost oczekiwań inflacyjnych, które mogą odbić się na osłabieniu dolara i w rezultacie zwyżce ceny surowca denominowanego w amerykańskiej walucie. Obecnie ceny ropy naftowej wzrastają.

Porozumienie w sprawie umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską, która będzie regulować wzajemne relacje od 1 stycznia 2021, kiedy to dojdzie do ostatecznego Brexitu zostało zawarte w Wigilię. Inwestorzy znudzeni oczekiwaniem minimalnie osłabili na chwilę GBP, ale kurs GBP/USD wrócił do optymistycznego poziomu.

Pandemia koronawirusa, a przede wszystkim jej skutki dla światowych gospodarek to coś, czego nie dało się do końca przewidzieć. Nikomu wcześniej nie przyszło przez myśl, że tak będzie wyglądał 2020 rok! W odpowiedzi na rozwój pandemii, Unia Europejska rozpoczęła kampanię masowych szczepień we wszystkich krajach członkowskich. Niektóre państwa otrzymały jednak skromne pakiety szczepionek, jak np. zaledwie 10 tys. dawek środka. Większe dostawy planowane są na styczeń. Szczepionka, a także wsparcie fiskalne oraz monetarne dają szansę, na bardzo szybkie tempo wzrostu gospodarczego w 2021 roku.

Na rynku krajowym tydzień rozpoczął się pięknym umocnieniem złotego, choć wciąż zauważalna jest bezpośrednia interwencja walutowa NBP z połowy grudnia osłabiająca złotego. Kurs dolara zaliczył kolejną zniżkę. Nasza krajowa waluta zyskuje do franka, euro, dolara i funta. PLN radzi sobie najlepiej w ujęciu z GBP, gdzie ruch przekracza 0,5%.

Średnie kursy NBP na dzień 28.12.2020 o godzinie 12.30 przedstawiają się następująco: EUR 4,4914 zł, USD 3,6806 zł, GBP 4,9626 zł, CHF 4,1296zł

nowszy wpis starszy wpis