Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Flaga USA

Mocny dolar amerykański. Komentarz walutowy.

Złoty nadal traci – dolar się umacnia

Ostatni dzień września zamyka III kwartał w zdecydowanym umocnienia dolara amerykańskiego. Jest to, jak już wiemy doświadczalnie, niekorzystne dla notowań złotego. Polska waluta pozostaje słaba, a kurs euro utrzymał się na niebezpiecznie wysokich poziomach. Nie jest to dobry czas dla chcących kupić walutę na późne zagraniczne wakacje.

Zbliżająca się próba ograniczenia skupu obligacji przez Rezerwę Federalną (zwanego potocznie „drukowaniem pieniędzy”) od kilku dni wzmacnia dolara, a także i utrzymującej się wysokiej inflacji w USA. Na dolara wpływa również obecny impas w sprawie pułapu zadłużenia USA, który grozi zamknięciem rządu. Względem euro amerykańska waluta jest dziś najmocniejsza od lipca 2020 roku. Mocny dolar zwykle sygnalizuje napływ kapitałów do USA i ich odpływ z rynków wschodzących, do których zaliczana jest Polska.

W rezultacie kurs dolara na polskim rynku w czwartek tuż po południu przekroczył barierę 4 złotych. Dolar po niemal 4 zł jest nie tylko pochodną względem siły amerykańskiej waluty, ale przede wszystkim bardzo poważnej słabości złotego widocznej na parze euro-złoty. Kurs euro w czwartek wczesnym rozgościł się powyżej linii 4,60 zł i znajduje się niebezpiecznie blisko covidowego maksimum (4,6734 zł) z końca marca. Na gruncie analizy technicznej jego przebicie otwierałoby drogę ku rekordowi z lutego 2009 roku na poziomie 4,93 zł

Korekta na ropie – sposób na ustabilizowanie cen

Jeszcze wczoraj rano ceny ropy naftowej na giełdzie w Londynie docierały do 80 dolarów za baryłkę. Po południu jednak doszło do wyraźnej przeceny. Po informacji z USA o rosnących zapasach surowca cena spadła o ponad 3%. Powodem był fakt, że analitycy spodziewali się dalszego spadku zapasów potwierdzającego, że na rynku jest wyraźnie za mało surowca. Zapasy jednak wzrosły i to o ponad 4 miliony baryłek. W rezultacie na rynku w ciągu tygodnia okazuje się, że jest ponad 6 milionów więcej baryłek ropy niż oczekiwano. Dla porównania to dwukrotnie więcej niż planowany miesięczny wzrost przez OPEC. Czy ta informacja ta może zatem pomóc, na jakiś czas, ustabilizować rynki?

 Średnie kursy NBP na dzień 01.10.2021 o godzinie 08:00 przedstawiają się następująco: kurs EUR 4,6113 zł, kurs USD 3,9828 zł, kurs GBP 5,3582 zł, kurs CHF 4,2739 zł.

_________________________________________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis