Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Blog Amronet.pl

Kurs złotego na fali. Komentarz walutowy.

Mocny złotówka.

Poniedziałek był bardzo udanym dniem dla złotego. Kurs euro znalazł się poniżej 4,48, zaś dolara poniżej 3,67, a to oznacza kolejne wielotygodniowe rekordy. Naszej walucie sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynkach globalnych.

Główny Urząd Statystyczny w kwietniu odnotował rekordowy wzrost produkcji przemysłowej w Polsce.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w kwietniu aż o 44,5% wyższa niż rok wcześniej oraz o 9,2% niższa niż w marcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W znacznej mierze jest to echo lockdownowego załamania sprzed roku. Wiele fabryk zostało wtedy wyłączonych na kilka tygodni i wróciły do pracy dopiero w maju.

Według danych otrzymanych od GUSu produkcja budowlano-montażowa zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa o liczbie zatrudnionych powyżej 9 osób w kwietniu 2021 roku była niższa o 4,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. Pokazuje to, że kwiecień przyniósł wyraźną poprawę w sektorze budowlanym.

Ożywienie gospodarcze w Europie.

Europa ma za sobą drugie uderzenie recesji wywołanej rządowymi restrykcjami ograniczającymi swobodę prowadzenia własnego biznesu. Jednak wstępne odczyty wskaźników PMI za maj potwierdziły, że trwa obecnie ożywienie gospodarcze, które jest niezagrożone. Spowodowane jest to częściowym znoszeniem obostrzeń.

W maju PMI dla usług w strefie euro wzrósł do 55,1 pkt. wobec 50,5 pkt. odnotowanych w kwietniu.

Wysokie odczyty notuje też PMI dla przemysłu, który w strefie euro w maju wyniósł 62,8 pkt. To znak, że europejski przemysł pędzi na pełnych obrotach.

FED i stopy procentowe.

Wczorajsze (poniedziałkowe) wystąpienia członków banku centralnego oddaliły perspektywę szybszego podnoszenia stóp procentowych w USA.

Rynki wydają się zbliżać do narracji Fed, że wzrost inflacji będzie tylko tymczasowy. Tymczasowy skok cen nie powinien inicjować usuwania polityk stymulacyjnych ze strony banków centralnych – powiedział Rodrigo Catril, strateg walutowy w National Australia Bank w Sydney.

O godzinie 10.00: kurs euro (EUR) – 4.4836, kurs dolara (USD) – 3.6584, kurs franka (CHF) – 4.0922, kurs funta (GBP) – 5.1895.

_________________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

 

nowszy wpis starszy wpis