Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Jak uniknąć oszustw podczas wakacji?

Zagraniczne wakacje to czas, kiedy czujność ludzka może się osłabiać, a sprzyja temu relaks oraz ogólna beztroska. Warto jednak mieć świadomość, że jest to okazja dla różnego rodzaju oszustów i naciągaczy, którzy żerują na ludzkiej naiwności i niewiedzy. Jak zatem uniknąć oszustw walutowych, które mogą mieć miejsce podczas zagranicznych wakacji? Odpowiadamy.

Z jakimi oszustwami walutowymi możemy spotkać się za granicą?

Przebywając za granicą niezależnie od tego, czy jest to zasłużony urlop, czy może wyjazd służbowy narażeni jesteśmy na wiele różnych oszustw walutowych. Co istotne, może do nich dojść nie tylko w trakcie wymiany walut, ale również przy płaceniu za zakupy. Jakie oszustwa zdarzają się najczęściej? Otóż, oszuści z reguły próbują:

  • użyć w transakcji podrobionych pieniędzy bądź banknotów, które zostały wycofane z obiegu, np. były używane w danym kraju przed laty);
  • wykorzystać niewiedzę turystów wydając im zaniżony nominał. Przykładowo w Egipcie 1 funt i 1 piastr (100-część funta) występują w formie banknotu. W efekcie nominał będzie się zgadzał, ale banknot może być o wiele mniej wartościowy;
  • zawyżać ceny, co powoduje, że odstępując od negocjacji zapłacimy znacznie więcej niż powinniśmy.

Jak uniknąć oszustw walutowych?

Chcąc uniknąć różnego rodzaju oszustw walutowych przed wyjazdem do obcego kraju należy zapoznać się z obowiązującą tam walutą, czyli jej nominałami i wyglądem. Zminimalizuje to ryzyko przyjęcia podrobione banknotu bądź pieniędzy, które zostały wcześniej wycofane z obiegu. Bardzo ważną kwestią jest również poznanie lokalnych zwyczajów, czy kultury, ponieważ w wielu krajach (np. Egipcie, Turcji, czy Maroko) ceny są celowo zawyżane, a chcąc je urealnić należy umiejętnie się targować. Co jeszcze może pozwolić uniknąć oszustw walutowych? Przede wszystkim wymiana walut w bezpieczny i legalny sposób, ponieważ szukanie okazji w większości przypadków kończy się bolesną stratą. Warto zatem wymienić walutę już przed wyjazdem, a dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z kantoru internetowego, ponieważ pozwala to przeprowadzić transakcję po znacznie lepszym kursie. Co więcej, z oferty kantoru online można skorzystać również w trakcie wyjazdu zagranicznego, co sprawdza się w sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki.

Udanego wypoczynku!

W związku z trwającym sezonem urlopowym chcielibyśmy życzyć wszystkim udanego oraz bezpiecznego odpoczynku. Czas ten warto bowiem wykorzystać na relaks, który pozwoli naładować akumulatory i z nową energią wrócić do pracy. Niezależnie od sytuacji należy jednak zachować czujność, ponieważ brak należytej rozwagi i ostrożności czyni okazję dla różnego rodzaju oszustów, którzy cały czas opracowują nowe metody naciągania turystów.

Urlop to czas beztroski, który należy wykorzystać możliwie jak najlepiej. Warto jednak pamiętać, że gdy my odpoczywamy oszuści cały czas są w pracy i próbują wykorzystać uśpioną czujność. W związku z tym to właśnie w trakcie urlopu należy zachować wzmożoną ostrożność, co sprawi, że przebiegnie on bez zakłóceń i przykrych niespodzianek.

nowszy wpis starszy wpis