Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Małe firmy

Jak małe firmy mogą obniżyć koszta przewalutowania?

Kantor internetowy dla firm.

Firmy, które dokonują rozliczeń z zagranicznymi kontrahentami i partnerami zmuszone są częstego dokonywania operacji przewalutowania swoich środków. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które mogą być szczególnie odczuwalne w przypadku małych podmiotów. W jaki sposób małe firmy mogą obniżyć koszt przewalutowania? Dlaczego warto wybrać kantor internetowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na co warto zwrócić uwagę przy wymianie walut?

Wymieniając walutę najważniejszy zazwyczaj jest dla nas kurs wymiany. Oczywiście będzie się on różnił w zależności od tego, czy wymiana nastąpi w banku, tradycyjnym kantorze, czy jego internetowym odpowiedniku. Decydując się na każdy z tych sposób należy wziąć pod uwagę również bezpieczeństwo transakcji (przemieszczanie się z dużą gotówką po mieście), czy czas poświęcony na jej wykonanie (dojazd do kantoru, czy placówki banku). W niektórych sytuacjach istotna jest również możliwość dokonania wymiany w trakcie weekendu, czy w późnych godzinach wieczornych, co umożliwiają kantory internetowe.

Co sie składa na kurs w danym banku (spread)?

Banki ustalając kursy wymiany walut opierają się zazwyczaj na ich aktualnych cenach zaciągniętych z rynku Forex lub kursie średnim kursie podanym przez NBP. Oczywiście operacja przewalutowania nie jest darmowa, w związku z czym bank stosuje odpowiedni spread. Jest to różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży. To właśnie w spreadzie zawarta jest marża instytucji oraz prowizja za przeprowadzenie danej transakcji. Oczywiście im będzie on niższy, tym korzystniejsze będą warunki wymiany. Wysoki spread oznacza natomiast większą stratę dla klienta, w związku z czym zawsze należy zwracać uwagę na ten parametr. 

Czy banki stosują ten sam spread dla wszystkich walut? Oczywiście, że nie. Na rynku funkcjonuje zależność, zgodnie z którą niższy spread występuje przy mniej popularnych parach walutowych. Na jego wysokość wpływ ma również stabilność notowań, ponieważ jeżeli dany kurs ulega częstym i nieoczekiwanym zmianom, stosowany spread jest z reguły wyższy co chroni interesy banku.

Jakie koszta możemy jeszcze ponieść (przelewy)?

Decydując się na przewalutowanie pieniędzy w banku należy mieć również świadomość tego, że zazwyczaj trzeba ponieść dodatkowe koszty przelewów. Zarówno przelew na konto walutowe, jak i z tego konta jest płatny. Jak wysokie mogą być opłaty? Kwestia ta jest uzależniona od polityki każdego banku, a koszty przelewów znajdują się w tabeli opłat i prowizji. 

Dlaczego kantory internetowe, a nie bank?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne coraz częściej decydują się na przewalutowanie środków w kantorze internetowym. Wynika to z faktu, że jest to najczęściej lepsze rozwiązanie niż wymiana walut w banku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kantory internetowe oferują z reguły lepsze kursy i niższe spready. Często można skorzystać również z darmowych przelewów, co ogranicza dodatkowe koszty. Docenić należy także możliwość dokonania przewalutowania w dowolnym czasie i miejscu. Wystarczy wyłącznie posiadać dostęp do Internetu. Zaletą kantorów internetowych jest również bezpieczeństwo oraz szybkość wymiany. Klient nie musi tracić czasu na dojazd do stacjonarnej placówki. Wpływa to również na bezpieczeństwo, ponieważ ograniczone w ten sposób zostaje ryzyko kradzieży.

Amronet.pl – niskie kursy i bezpłatne przelewy w Polsce i za granicę

Przedsiębiorcy, którzy skorzystać z oferty kantoru internetowego powinni zwrócić uwagę na Amronet.pl. Jest to jedyny kantor internetowy, który oferuje darmowe przelewy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Platforma łączy w sobie cechy kantoru walutowego z serwisem społecznościowej wymiany walut. Takie rozwiązanie pozwala dokonywać wymiany zarówno po kursie platformy, jak i w formie bezpośredniej transakcji pomiędzy jej uczestnikami. Atrakcyjne kursy to nie wszystko, ponieważ Amronet.pl gwarantuje również niskie prowizje, które mieszczą się w granicach od 0,02% do 0,22%. Bezpieczeństwo transakcji potwierdza natomiast KNF, a sam kantor znajduje się w rejestrze UKNF pod numerem: MIP87/2020.

Podsumowując należy stwierdzić, że przedsiębiorcy, którzy chcą oszczędzić na przewalutowaniu środków powinni skorzystać z oferty kantoru internetowego. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko ograniczyć koszty wymiany, ale jest również wygodne, szybkie i bezpieczne.

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis