Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Czy warto inwestować w dolara?

Dolar to niewątpliwie jedna z najważniejszych walut świata, która nie tylko stanowi ogromną część rezerw walutowych wielu krajów, ale jest również chętnie kupowana przez inwestorów. Jak zatem kształtuje się obecnie jego kurs? Czy inwestowanie w dolara w tym roku może być dobrym pomysłem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jakie są aktualne wahania dolara?

Dolar notowany jest obecnie na poziomie niespełna 4,2 złotego, a w ciągu ostatniego miesiąca jego kurs można było uznać za stabilny. Najniższy kurs w maju wyniósł bowiem 4,11 złotego, a w najwyższy kształtował się na poziomie 4,23 złotego. Od kilku dni znów można zauważyć tendencję zniżkową, co powoduje, że odbicie, które miało miejsce w połowie miesiąca można uznać za standardową korektę techniczną. Eksperci rynku walut twierdzą bowiem, że pod koniec roku dolar powinien być notowany na poziomie zbliżonym do kurs odnotowanego przed wybuchem wojny na Ukrainie, czyli około 4 złotych.

Czy inwestycja w dolara w tym roku będzie się jeszcze opłacać?

Taniejący na przestrzeni ostatnich miesięcy dolar oraz zapowiedzi ekspertów odnośnie powrotu notowań amerykańskiej waluty do poziomów sprzed wybuchu wojny na Ukrainie sprawiają, że warto zastanowić się nad tym, czy inwestycja w dolara będzie w tym roku jeszcze opłacalna. Trudno jednak odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od horyzontu czasowego inwestycji. W przypadku spekulacji inwestorzy zarabiają bowiem na wahaniach kursu dolara, które następują w ciągu tej samej sesji giełdowej, czy maksymalnie kilku następnych dni. Inwestorzy długoterminowi mogą natomiast widzieć w taniejącym dolarze okazję, ponieważ osłabienie waluty względem złotego powoduje, że można nabyć ją zdecydowanie taniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Jest to istotne, ponieważ mimo iż amerykańska gospodarka zmaga się obecnie z wieloma problemami (m.in. rosnącą inflacją, czy problemem deficytu), co niewątpliwie wpływa na notowania dolara to z czasem powinien on znowu zyskać na wartości. W efekcie osoby, które kupią walutę taniej będą mogły z czasem sprzedać ją z zyskiem, a stopa zwrotu może być naprawdę atrakcyjna. Dla inwestorów korzystna wydaje się zatem sytuacja, w której złoty umacnia się wobec dolara i do końca roku odzyskuje straty z ostatnich kilkunastu miesięcy. Pozwoli to bowiem nabyć walutę znacznie taniej niż obecnie, a co za tym idzie zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia wysokich zysków.

Jak wygląda sytuacja dolara na tle innych walut?

O ile w perspektywie długoterminowej złoty powinien nadal umacniać się względem dolara, to inne światowe waluty tracą na wartości w odniesieniu do amerykańskiej waluty. Jeden dolar amerykański kosztuje bowiem obecnie 0,93 euro, czyli o 4 grosze więcej niż jeszcze miesiąc temu. Zdaniem ekspertów umacnianie się dolara wobec europejskiej waluty może być efektem tego, że w USA nadal można spodziewać się podnoszenia stóp procentowych, czyli zaostrzania polityki monetarnej, a w UE nastroje zdążyły się odwrócić. Pozytywne dane dotyczące inflacji publikowane przez kolejne kraje wspólnoty pozwalają bowiem sądzić, że za kilka miesięcy nastąpią pierwsze obniżki stóp procentowych w UE. Dolar zyskuje jednak na znaczeniu nie tylko wobec euro, ale również chińskiego juana, który jest obecnie notowany najniżej od pół roku. Kurs spadł bowiem do poziomu 7,12, co jest jednym z efektów hamowania w gospodarce Państwa Środka.

Podsumowując należy stwierdzić, że dolar to waluta, której zakup z pewnością warto rozważyć jeszcze w tym roku. Szczególnie w sytuacji, gdy pod koniec roku jego notowania mogą wrócić do poziomów sprzed agresji Rosji na Ukrainę.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis