Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Dolar idzie do góry. Komentarz walutowy.

W ostatni tydzień kwietnia widzimy zwrócenie się rynków na stan amerykańskiej waluty, która podtrzymuje dzisiaj siłę dolara na rynkach światowych. Kurs dolara pozostaje niezwykle mocny. USD nie był tak wysoko od 25 miesięcy, gdzie w tym tygodniu już drugi dzień z rzędu ustanawia najwyższy poziom względem euro. Kapitał jak widać wyraźnie preferuje drugą stronę oceanu. Powodów jest wiele. USA ma znacznie lepsze wyniki gospodarcze niż strefa euro. Jest też zdecydowanie dalej od rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Od początku roku dolar umocnił się już o ponad 5% względem euro. Widać to też na polskim złotym. Podczas gdy rodzima waluta jest względnie stabilna, względem euro straciła w tym samym czasie ponad 20 groszy więcej względem dolara.

Europa z rynkowego punktu widzenia.

Wybory prezydenckie we Francji odbyły się niejako w cieniu sytuacji gospodarczej państw europejskich (inflacja i wzrost stóp procentowych) oraz wojny na Ukrainie. Niewielkie zyski euro po pewnym zwycięstwie prezydenta Francji Emmanuela Macrona nad skrajnie prawicową rywalką Marine Le Pen szybko osłabły, a wspólna waluta spadła o 0,9% do 1,0717 dol. w stosunku do odradzającego się dolara.

Na polskim rynku ekonomiści BNP Paribas BP podnieśli prognozę stopy referencyjnej NBP do 8 proc.

– Podwyższamy naszą prognozę stopy referencyjnej NBP i zakładamy, że na koniec trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych osiągnie ona poziom 8 proc. wobec 6,5 proc., którego spodziewaliśmy się dotychczas. Główny powód to nakręcanie się spirali płacowo – cenowej, przy wysokiej aktywności gospodarczej na początku bieżącego roku i perspektywach luzowania fiskalnego. Skłoni to naszym zdaniem RPP do jeszcze agresywniejszego zaostrzania parametrów polityki pieniężnej – napisali na Twitterze ekonomiści banku.

Średnie kursy NBP na dzień 26.04.2022 o godzinie 13:40 przedstawiają się następująco: kurs euro (EUR) 4.6440 zł, kurs dolara (USD) 4,3448 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.5235 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.5385 zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis