Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Blog Amronet.pl

Czego możemy spodziewać się na rynku walut w nowym roku? Komentarz walutowy

Początek roku to miejsce prognozowania na temat rynku walut. Eksperci na podstawie sytuacji rynkowej i analizy dostępnych danych starają się przewidywać co może wydarzyć się w przyszłości. W tym tekście postaramy się przedstawić w jaki sposób analitycy widzą przyszłość na rynku walut.

Jak może wyglądać sytuacja inflacji w Polsce?

Według większości analiz problem z inflacją w Polsce może zostać z nami na dłużej, niż mogło nam się wydawać. Szczyt inflacji w Polsce ma nastąpić na przełomie stycznia i lutego z powodu wzrostu cen regulowanych tarczami inflacyjnymi wprowadzonymi przez rząd, inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku wobec konsensusu na poziomie 17,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.  Sytuacja do końca I kwartału 2023r ma zacząć systematycznie spadać. Powrót inflacji do przedziału dopuszczalnych odchyleń może nastąpić dopiero w 2025r.

Sytuacja złotego w 2023r.

Mamy przed sobą rok który nie niesie pozytywnych informacji dla waluty, wybory parlamentarne które są planowane na 2023r przyniosą spore wydatki które nie są pozytywnym bodźcem dla złotego. Jeżeli środki z KPO zostaną odblokowane możemy liczyć na chwilową poprawę sytuacji naszej waluty lecz eksperci nie przewidują wielkich szans do powrotu złotówki na poziomie EUR/PLN ok. 4,20 PLN a na USD/PLN mniej niż 4 PLN. Niestety aktualne poziomy raczej będą utrzymywać się przez cały rok, ewentualnie złoty będzie się osłabiać w stosunku do głównych walut.

Jak wyglądają prognozy wobec sytuacji światowej?

Konflikt zbrojny w Ukrainie jest największą niewiadomą dla rynku walut i nikt nie jest w stanie przewidzieć jak ta sytuacja będzie się rozwijać. Zakończenie wojny dałoby wyraźny impuls do ustabilizowania się wahań rynku walut oraz wartości złotego. Z prognoz ekspertów wynika że jeżeli ktoś zamierza trzymać waluty w długim okresie czasowym, musi zwrócić uwagę na obowiązujące w zdecydowanej większości zjawisko inflacji przewyższające stopę i z tego powodu waluty fiducjarne w aktualnych warunkach powinniśmy traktować przede wszystkim jako jedynie środek płatniczy, a nie aktywo inwestycyjne.

Średnie kursy NBP na dzień 16.01.2023 o godzinie 14:00 przedstawiają się następująco: kurs euro: (EUR) 4.6925zł, kurs dolara (USD) 4.3403 zł, kurs funta brytyjskiego (GBP) 5.2283 zł, kurs franka szwajcarskiego (CHF) 4.6801zł.

__________________________________

Przedstawione raporty, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu Amronet.pl. Poglądy te nie są rekomendacją ani doradztwem. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

nowszy wpis starszy wpis