Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć

Recesja – czym jest i co oznacza dla gospodarki?

Recesja to złowieszcze słowo, które coraz częściej używane jest w kontekście polskiej gospodarki. Co oznacza? Jaki ma wpływ na gospodarkę? Odpowiedzi na te inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest recesja?

Recesja to jedna z faz cyklu gospodarczego, która określa zmniejszenie stopnia aktywności gospodarczej, czego następstwem jest ujemny wzrost gospodarczy oraz spadek PKB. W tym miejscu warto podkreślić, że, by mówić o recesji spadek ogólnej działalności gospodarczej musi następować przez dwa kolejne kwartały roku lub lat następujących po sobie. Kiedy występuje recesja? Otóż, pojawia się ona po okresie boomu gospodarczego, a zarazem poprzedza okres ożywienia gospodarki. Wynika to z faktu, że gospodarka nieustannie się zmienia, czyli podlega fluktuacjom.

Jaki ma wpływ na gospodarkę?

Recesja to faza cyklu gospodarczego, w której zaobserwować można znaczne spowolnienie gospodarki. W efekcie przyczynia się do:

  • obniżenia średnich wynagrodzeń,
  • wzrostu bezrobocia,
  • zmniejszenia konsumpcji,
  • zahamowania wzrostu cen,
  • podniesienia podatków, co ma na celu załatanie dziury budżetowej,
  • spadku nakładów inwestycyjnych,
  • zmniejszenia poziomu wydajności pracy.

W obecnej sytuacji według ekspertów może nastąpić tzw. recesja podażowa. W jej przypadku wciąż będziemy kupować, a próby stymulowania wzrostu gospodarczego (np. rządowe wsparcie obywateli) poskutkują dalszym wzrostem cen.

Czy Polsce grozi recesja?

Powszechnie wiadomo, że obecna sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest najlepsza, do czego przyczynia się błyskawicznie rosnąca inflacja. Czy grozi nam zatem recesja? Otóż, wielu ekspertów zapowiada wystąpienie recesji w Polsce jeszcze w końcówce obecnego roku lub na początku następnego. Ich zdaniem przyczyną będzie wspomniana już rosnąca inflacja oraz narastające napięcie geopolityczne, czyli czynniki, które skutkują obniżeniem aktywności w przemyśle. W efekcie tempo wzrostu produkcji znacznie wyhamuje, a skutkiem może być spadek PKB przez dwa kwartały z rzędu, czyli recesja techniczna.

Co oznacza dla przeciętnego obywatela?

Warto mieć świadomość, że wystąpienie recesji to zjawisko, którego skutki odczuwają również przeciętni obywatele. W jej efekcie firmy zaczynają mieć problemy finansowe, co może również prowadzić do fali bankructw. Ograniczone zostają również wydatki inwestycyjne, a zahamowaniu ulega wzrost wynagrodzeń. W efekcie wiele osób traci pracę, a inni zwyczajnie biednieją, co wynika z faktu, że inflacja obniża realną wartość zarabianych pieniędzy. Mniejsze zarobki przekładają się na mniejsze wydatki, co powoduje spadek konsumpcji. Jakie jeszcze skutki recesji odczuwają przeciętni obywatele? Problemem przede wszystkim może być dostępność kredytów, ponieważ poprzez spadek dochodów obniża się zdolność kredytowa, a co za tym idzie z finansowania mogą korzystać jedynie nieliczni.

Podsumowując należy stwierdzić, że recesja to jedna z faz cyklu gospodarczego, która prędzej, czy później musi nastąpić. Ważne jest jednak, by w porę dostrzec spowolnienie gospodarcze, a co za tym idzie podjąć działania mające łagodzić jego skutki. W efekcie można zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnego kryzysu.

nowszy wpis starszy wpis