Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Oblicz zysk na wymianie walut

Odczyt inflacji konsumenckiej w USA

Przemawiający wczoraj Jerome Powell dał do zrozumienia, że jesteśmy jeszcze daleko od realizacji celów FED.

W styczniu odczyt inflacji konsumenckiej w USA okazał się niższy niż ekonomiści zakładali. Zamiast przyspieszyć, dynamika wskaźnika CPI pozostała bez zmian.

Inflacja CPI wyniosła w styczniu 0,3% mdm i 1,4% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy. W grudniu amerykańska inflacja konsumencka osiągnęła wartość 0,2% mdm i 1,4% rdr.

W ujęciu rocznym koszyk cen towarów i usług konsumpcyjnych drożał w takim samym tempie jak w grudniu.

Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce?

W żadnym scenariuszu nie widzę konieczności obniżenia stóp procentowych. Jeśli przyszłaby nawet trzecia fala zachorowań i gospodarka znowu zostałaby istotnie zamknięta, to optymalnym działaniem ze strony NBP byłoby kontynuowanie programu skupu obligacji na rynku wtórnym. Już teraz podstawowa stopa procentowa jest na tak niskim poziomie, że uniemożliwia wprowadzenie innych mniej standardowych działań ze strony polityki monetarnej, które byłby ukierunkowane na wsparcie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw” – powiedział Łukasz Hardt w wywiadzie dla portalu Polishbrief.

Kurs GBP/USD od kilku dni systematycznie rośnie, a brytyjska waluta wydaje się odrabiać straty, które pojawiły się po referendum w sprawie brexitu.

Jednym z głównych czynników pomagających GBP są perspektywy szybszego ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii, w czym pomogło wprowadzenie na rynek szczepionki COVID-19 i masowe bodźce fiskalne, a także zmniejszające się oczekiwania dotyczące ujemnych stóp procentowych.

O godzinie 08.00 kurs euro (EUR) – 4.4947, kurs dolara (USD) – 3.7054, kurs franka (CHF) – 4.1642, kurs funta (GBP) – 5.1330.

nowszy wpis starszy wpis