Decyzja o obniżce stóp procentowych wpłynęła na umocnienie się złotego
Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych wbrew temu co działo się we wrześniu wpłynęła na umocnienie się złotego. Z czego to wynika? Jak wyglądają perspektywy dla polskiej waluty? Odpowiedzi znajdują się w dzisiejszym komentarzu walutowym.
Kolejne cięcie stóp procentowych
Październikowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. W efekcie stopa referencyjna po ogłoszeniu dzisiejszej decyzji została obniżona do poziomu 5,75 procent (z 6%), co jest zgodne z przewidywaniami rynku. Eksperci prognozowali bowiem kolejną obniżkę, do czego z pewnością przyczyniła się zarówno spadająca inflacja, która obecnie jest jednocyfrowa, jak i okres przedwyborczy. Pozytywny jest fakt, że tym razem RPP swoimi działaniami nie wywołała zaskoczenia na rynku, ponieważ po znaczącej wrześniowej obniżce pozostawał cień niepewności, co do dzisiejszej decyzji.
Złoty umacnia się mimo obniżki stóp procentowych
Wczorajsza obniżka stóp procentowych zdaniem wielu ekspertów miała być zagrożeniem dla kondycji złotego, który znacznie stracił na wartości po wrześniowym ruchu RPP. W rzeczywistości jednak złotówka nie tylko nie osłabiła się, ale przede wszystkim zyskała na wartości zarówno względem euro, jak i dolara. Po ogłoszeniu decyzji rady kurs europejskiej waluty spadł bowiem do poziomu 4,59 zł, a w przypadku dolara notowania zatrzymały się na poziomie 4,37. Umocnienie względem amerykańskiej waluty wyniosło zatem aż 1%, co w sytuacji obniżenia stóp procentowych w Polsce może wydawać się naprawdę zaskakujące. Z czego zatem wynika wzrost wartości złotówki? Otóż, przyczyny można i należy upatrywać w rozmiarze obniżki stóp procentowych, ponieważ tym razem decyzja RPP była zgodna z tym, czego oczekiwał rynek. Co więcej, obawiano się, że z różnych względów cięcie może być większe, co z pewnością wpłynęłoby negatywnie na sytuację złotego. W sytuacji jednak, gdy nic niepokojącego i zaskakującego się nie wydarzyło polska waluta przynajmniej chwilowo zyskała na wartości, a jej kurs wydaje się być stabilny.
Jak wyglądają perspektywy dla złotego?
Zdaniem ekspertów dalsze działania RPP uwarunkowane będą sytuacją złotego, która obecnie wydaje się być stabilna. Oczywiście polska waluta we wrześniu zdecydowanie straciła na wartości, jednak dalszy kierunek prowadzenia polityki monetarnej powinien zakładać wpływ wysokości stóp procentowych na notowania złotówki. Istotne w tym przypadku jest to, by podejmowane decyzje były zgodne z tym czego oczekuje rynek. Niespodzianki takie, jak wrześniowa decyzja o drastycznym cięciu stóp procentowych są bowiem szkodliwe, co rzutuje bezpośrednio zarówno na kondycję złotego, jak i całej gospodarki. Według ekspertów w tym roku spodziewać należy się jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, która powinna wynieść kolejne 25 punktów bazowych. W jej efekcie kurs złotego powinien pozostać stabilny, jednak warto wziąć pod uwagę również fakt, że na notowania wpływa również siła innych walut, czyli między innymi dolara oraz euro.