Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Bezpieczeństwo wymiany walut

Dane z rynku

Ważne! Jest Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w kwestii dalszych losów polskiej złotówki

 Zapadła już decyzja co do polskiej złotówki w sprawie stóp procentowych. RPP ostatecznie postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Decyzja ta oczekiwana jest już od kilku dni, kiedy to zapowiedziano jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej na tę środę. Ekonomiści zapowiadają jednak, że nie ma co oczekiwać zmiany stóp procentowych, a tym co realnie wpłynęło na stan polskiej waluty to zeszłotygodniowy odczyt inflacji, która nieoczekiwanie znalazła się poniżej celu NBP. Uwagę zwraca fakt, że złotówka jest na dość mocnym poziomie, co w ocenie specjalistów może wpłynąć na kolejne interwencje walutowe NBP – walutowe, werbalne lub monetarne. Oto słowa Konrada Białasa, głównego ekonomisty TMS Brokers: „Nie sądzimy, aby NBP miał się porywać na otwartą wojnę z rynkiem i ograniczy się do werbalnych ostrzeżeń”.

 

Zatem od zakończenia posiedzenia RPP bardzo dużo zależało, czy złoty zakończy dzień umocnieniem czy osłabieniem. Pierwszy raz od dłuższego czasu, decyzja może też mieć wpływ na zachowanie rodzimej waluty w kolejnych tygodniach.

– Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia – powiedział Glapiński w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego”.

Po decyzji stopy procentowe w Polsce wynoszą:

– stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,

– stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,

– stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,

– stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,

– stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.

 

Kolejne jednodniowe posiedzenie RPP ma się odbyć 3 lutego.

Średnie kursy NBP na dzień 20.01.2021 – euro (EUR) 4.5290, dolar (USD) 3.7321, funt (GBP) 5.1048, frank (CHF) 4.2028.

nowszy wpis starszy wpis