Blogosfera

Przydatna wiedza na temat walut i biznesu oraz fakty z życia Amronetu.

Powrót do Blogosfery wróć
Kalkulator walut

BoE podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych

Z pewnością, dzisiejszego dnia najważniejszym wydarzeniem na rynkach finansowych jest decyzja BoE dotycząca stóp procentowych. Polska waluta cały czas jest na korzystnej pozycji. Sytuacja jest spowodowana przede wszystkim wzrostem rynku akcji co podnosi apetyt na ryzyko oraz dalsze osłabienie dolara amerykańskiego, co dobrze wpływa na waluty rynków wschodzących. Podczas porannej sesji polska waluta kosztowała: kurs euro: 4,3982 zł, kurs dolara amerykańskiego: 3,7048 zł, kurs franka szwajcarskiego: 4,0790 zł; kurs funta brytyjskiego: 48657 zł.

Na silnej tendencji wzrostowej jest obecnie para walutowa GBP/USD. W najbliższych dniach nie ma ważnych danych z makro kalendarza dlatego cała uwaga inwestorów może iść w kierunku tej pary walutowej. Z kolei kurs EUR/USD jest bardzo blisko maksimów z tego roku osiągając poziom 1,1907 USD. Oznacza to, że dolar amerykański kontynuuje spadki. W porównaniu do polskiej waluty dolar znajduje się na najniższym poziomie od października 2018 roku.

Dodatkowo dane z rynku pracy w USA okazały się zaskakujące ale także rozczarowujące. Ukazano bowiem jedynie 160 tysięcy nowych etatów w lipcu, przy prognozowanych 1,5 miliona (dane firmy ADP).

Tak jak wspominaliśmy, dzisiaj rano odbyło się posiedzenie Banku Anglii. Podczas posiedzenia zdecydowano, że program QE pozostaje na tym samym poziomie, a stopy procentowe pozostają takie same. Bank poinformował, że dopóki inflacja nie będzie blisko 2% nie zostanie zaostrzona polityka. W wyniku tych informacji para walutowa GBP/USD umocniła się, osiągając okolice 1,32 USD.

Średnie kursy NBP o godzinie 11:30 przedstawiają się następując o: EUR – 4,4109 zł, USD- 3,7208 zł, GBP – 4,9014, CHF- 4,0996zł.

nowszy wpis starszy wpis