Polskie przelewy oraz zagraniczne za 0 PLN!

Wojna handlowa tematem tygodnia

Nie ma już tygodnia bez informacji na temat wojny handlowej pomiędzy twitterem Donalda Trumpa, a Chinami.
W piątek, kontrując USA, Chiny zapowiedziały nałożenie ceł w wysokości od 5 do 10% na ponad 5 tysięcy produktów o wartości 75 mln dolarów.
Zdenerwowany Trump w odwecie zapowiedział podniesienie stawki celnej z obecnej 25% na 30% na towary warte 250 mln dolarów.
Dodatkowo zapowiedział, że po rozmowie z największymi amerykańskimi koncernami wycofają się one z produkcji z Chin.

Cały rozlane mleko już w poniedziałek zostało posprzątane gdy Prezydent USA poinformował, że otrzymał dwa telefony z Chin o wznowieniu rozmów handlowych. Niesmak pozostał.

Po raz pierwszy raz od 40 lat spotkanie szczytu G-7 nie zakończyło się wydaniem wspólnego komunikatu, wszystko przez różnice poglądów pomiędzy Europą, a Stanami Zjednoczonymi.

Jerome Powell w trakcie piątkowego sympozjum w Jackson Hole przyznał , że spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, niepewność dot. polityki handlowej oraz stłumiona inflacja negatywnie wpływają na korzystne perspektywy.

Donald Tusk również tweetuje, przewodniczący Rady Europejskiej napisał: Unia Europejska jest gotowa na wysłuchanie skutecznych, realnych pomysłów, możliwych do zaakceptowania przez wszystkie kraje członkowskie, w tym Irlandię, jeżeli i wówczas gdy rząd Wielkiej Brytanii okaże gotowość do ich przedstawienia, w odpowiedzi od Johnsona słyszmy twardy przekaz w sprawie backstopu: Powiem naszym przyjaciołom w Unii Europejskiej, że jeśli nie chcą brexitu bez umowy, to musimy pozbyć się z umowy backstopu. Jeżeli Donald Tusk nie chce zostać Mr No Deal, to mam nadzieję, że też weźmie pod uwagę ten punkt.

Podczas spotkania Johnson dał jasno do zrozumienia Tuskowi, że Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności.
Premier UK nie jest pewien, czy umowa z UE ma większe szanse na zawarcie niż wcześniej, ale uważa, że sprawa „wisi na włosku”.
Dzisiaj w UK mamy święto, więc inwestorzy odpoczywają.

W poniedziałek o godzinie 13:00: kurs euro (euro) – 4,3665, kurs dolara (USD) – 3,9261, kurs funta (GBP) – 4,8052, kurs franka (CHF) – 4,0037.

Ekspert Amronet.pl

 

Udostępnij innym