Polskie przelewy oraz zagraniczne za 0 PLN!

USA chce nałożyć cła na Francję

W odpowiedzi na nałożony przez Francję 3 % podatek od usług internetowych największych firm IT z USA, Donald Trump ma zamiar wprowadzić odwetowe cła na francuskie towary o wartości 2,4 mld dolarów (chodzi głównie o jogurty, sery, szampany oraz kosmetyki). Francuski podatek dotyczy firm, które świadczą usługi globalnie i odnoszą przychody we Francji powyżej 25 milionów euro rocznie.

Donald Trump na Twitterze zaczął atakować Brazylię i Argentynę o to, że doprowadziły do dewaluacji swoich walut. W odwecie, prezydent zapowiedział nałożenie odwetowych taryf celnych na produkty ze stali oraz aluminium.

Wskaźnik PMI (Polska) dla sektora przemysłowego w listopadzie osiągnął wartość 46,7 pkt. – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Październikowy odczyt był najniższy od dekady i okazał się niski na tle prognoz ekonomistów.

Dziś rozpocznie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Szansa na zmianę stóp procentowych jest znikoma.

Zdaniem Minister Rozwoju jeśli w 2020 r. dojdzie do podwyżek cen energii elektrycznej, to nie będzie ona drastyczna. O skali podwyżek decydować będzie Urząd Regulacji Energetyki. Minister szacuje wzrost stawek o 5-7% rdr.

Finalny odczyt indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu wyniósł 44,1 pkt, zaś dla Strefy Euro wyniósł on 46,9 pkt.

Po 10:30 kurs euro kształtuje się na poziomie 4,2816. To niemal o 3 grosze mniej niż wczoraj.

Kurs dolara (USD) – 3,8683, kurs franka (CHF) – 3,9066, kurs funta (GBP) – 5,0177.

 

Udostępnij innym