Uwaga! Nowy rachunek do WPŁAT PLN PKO BP - 14 1020 5242 0000 2802 0492 9651

Trudne negocjacje w sprawie Brexitu

Trudny okres negocjacji czeka Wielką Brytanię i Unię Europejska, za sprawą radykalnie odrębnych poglądów w sprawie Brexitu. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uważa, że Brexit pozwoli wyrwać się z surowych zasad Unii Europejskiej. Z drugiej zaś strony, Unia Europejska ma coraz większe obawy przed potencjalnym konkurentem. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zajmująca stanowisko od grudnia 2019 roku, ostrzegała, że przyszłościowy dostęp Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku, jest zależny od Johnsona – chodzi o przestrzeganie bloku. Boris Johnson na spotkaniu negocjacyjnym, które odbyło się w tym miesiącu w Londynie powiedział, że nie ma możliwości przedłużenia okresu przejściowego, który ma termin do końca tego roku. Co oznacza, że negocjatorzy są zmuszeni ustalić priorytety przyszłej umowy handlowej. Z kolei Von der Leyen, zapowiadała, że w tak krótkim czasie, nie będzie możliwe zrealizować kompleksową umowę. Jej istotą ma być umowa o wolnym handlu, która zezwala na import i eksport towarów pomiędzy terytoriami bez taryf i kontyngentów.

Ze względu na dzień wolny w USA, dzisiaj nie przewiduje się dużych zmienności na rynku Forex.

Waluta Euro rozpoczyna tydzień od wzrostu waluty do okolic 4,25 zł.  Przypomnijmy, że ubiegłym tygodniu kurs pary walut EUR/PLN spadł do 4,21 zł, czyli najniżej od kwietnia 2018 roku. Jeżeli do końca dzisiejszego dnia trend wzrostowy nie ustabilizuje się, będzie to czwarta sesja z rzędu, dotycząca wzrostu kursu EUR/PLN.

Z końcem ubiegłego tygodnia para walut EUR/USD zanotowała wyraźne spadki. Dzisiaj kurs ponownie zalazł się w strefie wsparcia przy poziomie 1,1100.

Dzisiaj w USA jest dzień wolny – Amerykanie obchodzą Święto Martina Lutera Kinga.

Po godzinie 9:00 dolar amerykański notuje najwyższy kurs od ponad tygodnia – 3,8266 zł. Waluta euro to koszt 4,2448zł. Nadal rośnie kurs franka szwajcarskiego – aktualnie kosztuje 3,9514 zł i jest to najwyższy kurs, od ponad dwóch ostatnich miesięcy. Po piątkowych zmiennościach na funcie brytyjskim, kurs ustabilizował się do 4,9653 zł.

W godzinie 12:30 kursy przedstawiają się następująco: EUR-4,2443 zł, USD – 3,8283 zł, GBP – 4,9752 zł oraz CHF – 3,9525 zł.

Udostępnij innym