Stopy procentowe EBC bez zmian

Podczas wczorajszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, Rada Prezesów zdecydowała aby utrzymać główne stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących, na takim samym poziomie. W tym stopę depozytową na poziomie -0,5% oraz stopę kredytu w banku centralnym na poziomie 0,25%. Wobec tej sytuacji, chwilę po ogłoszeniu tej decyzji rynek walut pozostał obojętny. Kurs euro nie zmienił się, utrzymując się pod 1,10 USD oraz w stosunku do polskiej waluty pozostając nas poziomem 4,24 zł. Kolejno, podczas konferencji prasowej, waluta spadła do najniższego poziomu, od pierwszej połowy grudnia poprzedniego roku.

Prezydent Donald Trump, w Davos powiedział, że porozumienie handlowe pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jest umową, która wszyscy chcą pomyślnie doprowadzić do końca. Mimo tego, podczas wywiadu przeprowadzonego przez telewizję CNBS, Trump powiedział o spotkaniu z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej – Ursulą von der Leyen. Prezydent powiedział wówczas, że jeżeli nie dostaną czegoś, to będą zmuszeni do podjęcia działań polegających na bardzo wysokich taryfach m.in. na samochody sprzedawane w USA.  Z kolei w innej rozmowie, prezydent Trump powiedział, że cła na samochody pochodzące z Unii Europejskiej mogą wynieść nawet 25%.  Jak powiedział, Unia Europejska nie ma w tym wypadku wyboru.

Chiny nadal walczą z wirusem „corona”, który okazał się o wiele trudniejszy do zatrzymania, aniżeli inne wirusy. Liczba ofiar śmiertelnych wciąż rośnie. W 10 miastach zostały ograniczone podróże.

Raport sprzedaży detalicznej w Polsce, za grudzień w porównaniu do roku poprzedniego jest wyższy o 5,7%. W porównaniu do miesiąca poprzedniego, wzrost wynosi 14,1%. Największy wzrost (o 13,6%) zanotowano w grupie „meble, rtv, agd”.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny pokaże sporo publikacji wskaźników PMI dla przemysłu i usług, zarówno dla państwo europejskich i USA. Dzisiaj ukażą się odczyty z Francji, Niemiec, całej strefy euro oraz Wielkiej Brytanii oraz USA.

Dzisiejsza sesja ukazuje stabilizację kursu euro do poziomu 4,2445 zł. Od stycznia kurs wacha się pomiędzy 4,2250 zł – 4,2500 zł. W pierwszej połowie miesiąca kurs balansował na obu poziomach. Od kilku dni utrzymuje się jednak, przy wyższej granicy.

Kursy walut o godzinie 12:00 wynoszą: EUR – 4,2461 zł, USD – 3,8467 zł, CHF – 3,9635 zł, GBP – 5,0393 zł.

Udostępnij innym