Rząd przyjął projekt ustawy o PPK

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Jest to program oszczędnościowy, który ma zachęcać pracowników do oszczędzania na przyszłą emeryturę. Jednak jak przyznają sami twórcy ustawy, nie ma ona nic wspólnego z systemem emerytalnym. PPK zakłada, że z biegiem czasu wszyscy pracujący Polacy (poza osobami samozatrudnionymi) w wieku 19-55 lat zdecydują się na partycypację w programie. Oznacza to, że w programie ma uczestniczyć aż 11,5 miliona osób. Na zachętę będzie tak zwana składka powitalna od rządu, która wyniesie 250 złotych, a następnie co roku rząd będzie dopłacać 240 złotych. w budowaniu oszczędności pracowników będą również uczestniczyć pracodawcy. Ze strony pracownika składka wynosić ma co najmniej 2% pensji brutto z możliwością jej zwiększenia do 4%. Minimalna stawka ze strony pracodawcy wynieść ma 1,5% również z opcją rozszerzenia do 4%. Program będzie wdrażany etapami, począwszy od lipca 2019 roku, kiedy przystąpić będą mogły prywatne przedsiębiorstw zatrudniające co najmniej 250 osób. W styczniu 2020 roku taką możliwość otrzymują firmy zatrudniające przynajmniej 50 osób, zaś w lipcu 2020 co najmniej 20 osób. Wszyscy inny (włącznie z pracownikami sektora publicznego) będą mogli przystąpić do PPK w styczniu 2021 roku.

Tymczasem na rynku walutowym mamy dzisiaj niewielkie spadki kursu złotego. O godzinie 14-tej za euro płacono 4,28 złotego, za dolara 3,67, za funta 4,73, za franka 3,76 złotego.

Ekspert Amronet.pl

Certyfikaty

Dlaczego Amronet

  • Oszczędności do 9% na wymianach
  • Wymiany walut online przez 24h/7 dni
  • Automatyczne rozksięgowanie środków

Więcej o Amronet?

Amronet.pl to zaawansowana technologicznie, nowoczesna i bezpieczna platforma umożliwiająca wymianę walut przez Internet. Kupując np. 10 000 euro można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź