Polskie przelewy oraz zagraniczne za 0 PLN!

RPP nie zadowolone z kursu złotego

Podczas dzisiejszego dnia zauważalne jest pogorszenie nastrojów na rynku finansowym, tym samym podbijając risk-off. Kurs pary walutowej USD/EUR notowany jest na 1,1270 USD. Rankiem polska waluta jest stabilna do euro, umocniła się do dolara ale lekko straciła w stosunku do franka.  Podczas otwarcia sesji kursy walut przestawiają się następująco: kurs euro – 4,4620 zł, kurs dolara amerykańskiego: 3,9595 zł, kurs franka szwajcarskiego: 4,1651 zł, kurs funta brytyjskiego: 4,9693 zł.

Ulepszenie ceny dolara amerykańskiego ma związek z wczorajszymi danymi dotyczącymi sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż detaliczna, w porównaniu do miesiąca poprzedniego uzyskała wzrost o 17%, przy prognozie 8%

Na rynku krajowym jest głośno w związku z wczorajszym posiedzeniem RPP. Rada nie zdecydowała się na kolejną zmianę stóp procentowych. Jednak zwróciła uwagę, że kurs polskiej waluty nie reaguje zbyt mocno, co może przyczyniać się do braku ożywienia gospodarczego. RPP napisała: „Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP”

Część ekonomistów interpretuje to jako sugestię, że NBP może próbować interweniować aby osłabić złotego. Chwilę po tej wiadomości kurs euro umocnił się z 4,42 zł do 4,45 zł.

Średnie kursy NBP o godzinie 13:00 przedstawiają się następująco: EUR – 4,4531 zł, USD- 3,9610 zł, GBP – 4,9786 zł, CHF- 4,1710 zł.

Udostępnij innym