Polskie przelewy oraz zagraniczne za 0 PLN!

NBP ogłasza QE i TLTRO

Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa ogromnie wpływa na rynek finansowy. W ubiegłym tygodniu rynek walut zmieniał się bardzo dynamicznie. Waluta euro w stosunku do dolara amerykańskiego istotnie się umocniła.

Informacje dotyczące szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w strefie euro doprowadziły do odwrotnej sytuacji – to dolar amerykański umocnił się względem euro. Obecnie rynek skupia się na informacjach dotyczących nadzwyczajnych środków, jakie mają podjąć rządy oraz banki centralne w celu załagodzenia skutków gospodarczych wywołanych przez koronawirusa. Kluczowy będzie także kurs dolara amerykańskiego.

Rezerwa Federalna obcina stopy procentowe do zera. Rynki oczekują decyzji ze strony kolejnych banków. Przypomnimy, że BoE w ubiegłym tygodniu obciął stopy do 0,25%. W piątek pojawiła się informacja ze strony prezesa NBP o rekomendacji obniżenia stóp procentowych.

Wczoraj NBP w celu wsparcia krajowej gospodarki poinformował o uruchomieniu programu luzowania ilościowego (QE), przeprowadzeniu regularnych akcji repo oraz uruchamia kredyt wekslowy dla instytucji finansowych (TLTRO). Po tych informacjach polska waluta notuje spadek.

Jak radzi sobie polska waluta? W ubiegłym tygodniu waluta złoty silnie spadła względem wszystkich głównych walut i nadal utrzymuje spore spadki. Mimo dużej ilości danych z makrokalendarza, które pojawią się w tym tygodniu, elementem jednak decydującym nadal pozostaje koronawirus.

Dzisiaj rano waluta euro notowana jest powyżej 4,45 zł. Rynki przewidują, że wzrost waluty euro spowodowany jest wysoką awersją do ryzyka na głównych walutach. Kurs euro jest najwyższy od 2016 roku.

O godzinie 12:30 kursy walut notowały następująco: EUR – 4,4801 zł, USD – 4,0569 zł, CHF – 4,2378 zł, GBP – 4,9176 zł.

Udostępnij innym