Uwaga! Nowy rachunek do WPŁAT PLN PKO BP - 14 1020 5242 0000 2802 0492 9651

KONIEC KONFLIKTU USA – IRAN?

Wczoraj Iran wystrzelił rakiety w stronę amerykańskich baz w Iraku. Konflikt pomiędzy USA, a Iranem został uspokojony przez obie strony. Sytuacja na rynku giełdy powoli się stabilizuje. Prezydent Donald Trump wczorajszym popołudniem wystąpił publicznie w celu opanowania zaostrzonego konfliktu z Iranem.  Trumo podczas przemówienia powiedział: „Wydaje się, że Iran odpuszcza(…) Stany Zjednoczone są gotowe na zawarcie pokoju ze wszystkimi, którzy go szukają”.

Mimo tej sytuacji, władze USA zdecydowały się na nałożenie sankcji oraz na wstrzymanie importu ropy naftowej z Iranu. Rynek zareagował dość optymistycznie na tą wiadomość. Można zatem zaobserwować, że uwaga wobec tego konfliktu zmniejsza się. Indeksy giełdowe osiągnęły wzrosty.

Wczorajsza sesja przyniosła umocnienie polskiej waluty względem euro, funta i franka. Dzisiaj sytuacja się odwraca, a złoty traci wobec czterech głównych walut. Para walut EUR/PLN wzrasta notując +0,33%. Frank szwajcarski wypada z korzyścią  +0,2%. W parze z funtem brytyjskim tracimy 0,22%, a w porównaniu z dolarem 0,3%.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej. Ta nie zmieniła swojego stanowiska wobec wzrostu inflacji. RPP oceniała wzrost inflacji jako stan przejściowy, który w zasadzie wynika z przesunięcia do przodu niektórych podwyżek, które zdaniem banku centralnego miały mieć miejsce dopiero na początku 2020 r.

Dzisiaj oraz jutro na polskim rynku nie odbędą się żadne ważne publikacje makroekonomiczne.

 

Na godzinę 12:00 kursy przedstawiają się następująco:

EUR – 4,2452 zł, USD – 3,8213 zł, GBP – 4,9839 zł, CHF – 3,9244 zł

Udostępnij innym